Turni i tretë në punë rrit rrezikun për këto lloje kanceri

08/01/2018 - 16:12

Gratë që punojnë në turn të tretë janë më të rrezikuara nga disa lloje kanceri, sugjeron një studim i ri. Puna në turn të tretë për një kohë të gjatë rrit rrezikun me 19%. Rreziku për kancer të lëkurës rritet me 41%, kancer të gjirit 32% dhe kancer të stomakut 18%.

Infermieret që punojnë në turn të tretë janë më të rrezikuara nga kanceri i gjirit – 58% më shumë se ato që punojnë vetëm ditën. Ato janë gjithashtu 35% më të rrezikuara që të zhvillojnë kancer gastrointestinal dhe 28% nga kanceri i mushkërisë, shkruan Shëndeti.

“Studimi sugjeron se puna në turn të tretë është një faktor rreziku për zhvillimin e disa llojeve të kancerit tek gratë”, thotë profesori Xuelei Ma nga Universiteti Sichuan në Kinë.

Studime të mëparshme kanë treguar se ekspozimi ndaj dritës gjatë natës ul nivelet e melatoninës, duke shkaktuar kështu një kështu orën biologjike që rregullon gjumin.

Si është kryer studimi?

Në vazhdën e studimeve të mëparshme, shkencëtarët hulumtuan nëse puna në turn të tretë për një kohë të gjatë rrit rrezikun për zhvillimin e disa llojeve të kancerit tek gratë. Ata analizuan të dhënat nga 61 studime të mëparshme, ku janë përfshirë më shumë se 4 milionë njerëz në Amerikën e Veriut, Evropë, Australi dhe Azi.

Shkencëtarët u fokusuan më shumë tek stafi i infermiereve dhe rreziku për zhvillimin e 6 llojeve të kancerit. Pasi i ndanë pjesëmarrësit sipas vendndodhjes, shkencëtarët zbuluan se më të rrezikuara për zhvillimin e kancerit të gjirit ishin punonjëset nga Amerika e Veriut dhe Evropa.

Ekspertët mendojnë se infermieret janë më të rrezikuara për shkak të ndërrimit të shpeshtë të turneve ose sepse bëjnë më shumë vizita.

“U habitëm kur zbuluam lidhjen mes punës në turn të tretë dhe rrezikut për kancer të gjirit vetëm tek gratë nga Amerika Veriore dhe Evropa”, thotë profesori Ma.

“Ka mundësi që gratë në këto vende të kenë nivele më të larta të hormoneve të seksit, që lidhen me një rrezik më të lartë për zhvillimin e kancerit të gjirit.

“Gratë që punojnë në turn të tretë për një kohë të gjatë duhet të bëjnë kontrolle dhe ekzaminime rregullisht, sidomos për kancer”, rekomandon profesori

Studimi është publikuar te revista “Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në ditët e nxehta të verës, uji apo pijet e ndryshme shoqërohen me akull.

Termi flexitariana vjen nga greqishtja që do të thotë ''dieta vegjetariane''.

Të gjithë duam bark të sheshtë, por për fat të keq, kjo është shumë e vështirë të arrihet. 

Ka pak njerëz që s’janë adhurues të djathit.

Të dëgjoni muzikë para gjumit është një mënyrë e mirë relaksuese për çdo person.

Sipas statistikave, nga 5 deri në 60% e njerëzve në botë vuajnë nga era e keqe e gojës.

Gjumi është shumë i rëndësishëm për të rifituar energjitë dhe përballuar ditën. Por cilat ushqime na ndihmojnë për një gjumë të qetë?

Të ushqehesh mirë është thelbësore për të qëndruar në formë dhe për të parandaluar shqetësimet apo sëmundjet.

Avokado është një ushqim i cili sjell përfitime të shumta, pasi njihet për yndyrat e tij të “mira”, ose ato që organizmi ynë ka nevojë pë

Procesi i plakjes është i pashmangshëm. Por a njihni njerëz që duken më të mëdhenj se mosha e tyre?