Ushqimet që na zgjasin jetën

26/02/2015 - 21:34

Për të jetuar gjatë është e nevojshme të ndiqni këshillat e të parëve, ose më mirë të evitoni çdo gjë që është e tepërt, duke futur këtu edhe ushqimin. Ja disa këshilla se cilat janë pijet që ju mbajnë të rinj dhe të shëndetshëm, po ju tregojmë ushqimet e këshillueshme për të transformuar dietën tuaj në një elixir jetëgjatësie!

26 shkurt 2015 -  Fruta, perime dhe drithëra integrale

Fibrat ushqimore janë kryesore për të lejuar funksionimin perfekt të traktit intestinal, për të larguar toksinat nga ato që konsumojmë, për të ulur glicemine dhe kolesterolin. Kështu që është e rëndësishme që në një dietë të keni të përditshme të paktën 3 fruta, mundësisht të sezonit. Mos harroni dhe frutat e thata, të cilat janë të pasura me vajra si omega 6, siç janë për shembull arrat, bajamet, për t'u konsumuar në mëngjes, për të pasur në këtë mënyrë një energji të shëndetshme. Ekziston një dietë vërtet antikancer e bazuar në këto principe, që në fakt ka avantazhe të dukshme në shëndetin tonë dhe që të gjithë duhet të ndjekim me kujdes. Bathët janë një burim tjetër proteinash me origjinë vegjetale me vlerë biologjike të mrekullueshme, e cila mund të përdoret në vend të proteinave me origjinë shtazore.

Peshku

Peshku duhet të konsumohet të paktën 2 ose 3 herë në javë për t'i siguruar organizmit tonë kalcium, fosfor, vitamina dhe mbi të gjitha omega 3.

Edukimi ushqimor nis nga fëmijët

Për të arritur moshën madhore dhe më pas pleqërinë në mënyrë të shëndetshme dhe të ekuilibruar nevojitet të filloni që në vegjëli, ja përse do të ishte mirë të ndiqni një edukim ushqimor që në fëmijëri për të mësuar bazat e ushqimit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekonomia nuk do të rikthehet në aktivitet të plotë deri kur të vihet në përdorim një vaksinë kundër COVID-19, thonë ekspertët.

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për shë

Mjaft konsumatorë preferojnë t’i nxjerrin farat e rrushit, madje të tjerë nuk konsumojnë as lëkurën e këtyre kokrrave.

Qytetërime të ndryshme i kanë përdorur mustaqet e misrit që në lashtësi, sepse kanë besuar fort se këto fije të holla, në dukje të rëndom

Është koha që fytyra juaj të përballet me faktet, kjo nuk është një kohë e mirë për lëkurën.

Ndonjëherë ndodh që në trup zbulon shenja ose të nxira të cilat shfaqen krejt papritur.

Shalqiri dhe pjepri janë dy nga frutat e verës që të gjithë i preferojnë, të shijshëm e me vlera ushqyese.

Cilësia e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin kardiovaskular të organizmit.

Stresi, luhatjet hormonale dhe llojet e rejave të barnave besohet të jenë disa prej arsyeve përse gjithnjë e më shumë njerëz të rritur (3

Në vazhdën e studimeve që po kryejnë shkencëtarët për të zbuluar sa më shumë rreth COVID-19 është zbuluar një fakt interesant për vitamin