Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Ushqimet që çekuilibrojnë hormonet dhe shkaktojnë puçrra në fytyrë

05/03/2021 - 08:09

Lëkura juaj është një pasqyrë që reflekton ndryshimet, të cilat ndodhin brenda trupit tuaj. Pothuajse të gjitha proceset në organizëm kontrollohen nga kimikate speciale të quajtura hormone. Këto substanca prodhohen nga qeliza të veçanta të gjëndrave, të vendosura në gjëndrën tuaj tiroide, vezoret etj.

Edhe nëse lëkura juaj është zakonisht e pastër dhe e lëmuar, çekuilibri hormonal mund t’ju ​​bëjë të dukeni si një adoleshente me puçrra. Aknet hormonale zakonisht shfaqen në faqe dhe në lëkurën e nofullës. Këto skuqje bëhen të dukshme për shkak të niveleve të ulura të estrogjenit ose prodhimit të tepërt të testosteronit.

Testosteroni është një hormon mashkullor, i cili normalisht sintetizohet në sasi të vogla në trupin e gruas. Nëse diçka shkon keq në ekuilibrin tuaj hormonal, trupi mund të krijojë më shumë androgjene (hormone mashkullore).

Gjëndra tiroide është një organ në formë fluture, e cila normalisht gjeneron hormone tiroksinë dhe triiodotironinë. Ata zakonisht rregullojnë temperaturën e trupit, metabolizmin, funksionin mendor dhe pamjen e lëkurës.

Mungesa e hormoneve tiroide e bëjnë lëkurën tuaj të thatë dhe të trashë. Lëkura juaj gjithashtu mund të duket e papërsosur përmes procesit inflamator, veçanërisht nëse zgjat për një kohë të gjatë.

Përveç problemeve shëndetësore, të cilat mund të ndikojnë në gjendjen tuaj hormonale, ka disa ushqime, gjithashtu mund të prishin ekuilibrin hormonal, të shkaktojnë inflamacion dhe të dëmtojnë shëndetin e lëkurës tuaj. Më poshtë ne do ju tregojmë se cilat janë këto ushqime.

1. Produktet e sojës

Soja përmban fitoestrogjen, që mund të lidhet me receptorët e estrogjenit në trupin e njeriut. Kjo është arsyeja pse ata, të cilët kanë rritur ndjeshmërinë hormonale, mund të vërejnë shfaqjen e puçrrave pasi të hanë ushqime sojë.

2. Bulmeti

Hulumtimet e fundit tregojnë se produktet e qumështit janë të pasura me hormone steroide (përfshirë estrogjenin), të cilat mund të prishin ekuilibrin hormonal dhe të shkaktojnë puçrra.

3. Sheqernat

Ushqime me gliceminë si patatet, ëmbëlsirat, buka e bardhë dhe ushqimet e shpejta gjithashtu mund të shkaktojnë zhvillimin e ekzemës, informon abcnews.al.

4. Vajrat e perimeve

Duke qenë të pasura me acide yndyrore omega-6, vajrat e misrit, lulediellit etj mund të mbështesin inflamacionin në trupin tuaj dhe përkeqësojnë aknet në këtë mënyrë.

5. Gluteni

Sëmundja celiake karakterizohet nga intolerancë ndaj glutenit. Ata që vuajnë nga ky çrregullim, mund të vërejnë shfaqjen e skuqjeve të lëkurës pasi të hanë kokrra të caktuara që nuk mund të treten në zorrën e tyre të hollë.

6. Arra

Disa prej nesh janë alergjikë ndaj ushqimeve të caktuara. Alergjia ndaj arrave (veçanërisht intoleranca ndaj kikirikëve) është çrregullim mjaft i shpeshtë që shkakton inflamacion në sistemin e tretjes dhe mund të çojë në probleme të lëkurës

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dhimbjet e kockave po kthehen në një problem shëndetësor shumë i përhapur kudo, edhe në Shqipëri.

Veza është një ushqim i pasur në ushqyes që gjen përdorim të larmishëm në kuzhinat tona.

Strijat zakonisht fillojnë si të kuqe ose vjollcë dhe ngadalë ndryshojnë ngjyrën e tyre në të bardhë me kalimin e kohës.

Nëse i keni vënë mision vetes të keni një trup në formë të shëndetshme, atëherë ju rekomandojmë që në ushqimin tuaj të përfshini edhe një

Dhimbjet e kraharorit janë gjithnjë shumë të frikshme dhe shqetësuese pasi mund të lidhen me probleme të zemrës.

Alergjitë në pranverë përbëjnë shqetësim për një pjesë të konsiderueshme të popullsisë. Shpesh na japin shqetësime nga më të ndryshme, të

Një nga mënyrat më të mira e të shëndetshme për të nisur ditën është pirja e ujit me kastravec dhe limon.

Një studim i ri  i kryer në Turqi nga Universiteti Xhelal Bajar i Manisës, që shquhet për kërkime shkencore në fushën e mjekësisë, tregon

Konsumimi i tepërt i sheqerit të shtuar mund të ketë shumë efekte negative në shëndet.

Dieta mesdhetare nuk është thjesht në modë, por është një mënyrë jetese.