Ushqimet që ju mbrojnë nga i ftohti dhe gripi në dimër

18/01/2018 - 08:29

Ka disa njerëz që sapo hyn stina e dimrit, i shikon thuajse gjithmonë me viroza. Po ashtu edhe fëmijët e vegjël, disa janë shumë delikatë dhe ftohen menjëherë. E gjitha ka të bëjë me imunitetin tonë.

Por, kur temperaturat ulen, trupi ynë është më i predispozuar për t'u prekur nga i ftohti dhe gripi. Për të qëndruar të shëndetshëm këtë dimër, ju duhet të bëni sa më shumë aktivitet fizik, të keni një dietë të pasur ushqimore dhe patjetër të visheni sa më ngrohtë. Por sipas dietologëve duhet të tregoni kujdes në mungesën e vitaminave, për të patur një sistem imunitar sa më të fortë. Dhe këto janë 5 vitaminat që do ju ndihmojnë të kaloni një dimër sa më të shëndetshëm nëse trupi juaj i ka në sasi të mjaftueshme.

Vitamina D
Ne e sigurojmë vitaminën D kur jemi të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit. Në dimër kjo gjë bëhet më e vështirë. Por pse është kaq e rëndësishme vitamina D? Ajo na forcon imunitetin dhe na mbron nga infeksionet.

Ushqimet të pasura me vitaminën D:
– peshku
– vezët
– kërpudhat
– nënprodukte të qumështit

Vitamina C
Nëse trupi juaj ka mangësi të vitaminës C, nuk do të jetë në gjendje të luftojë mikrobet. Prandaj roli i saj në dimër është vendimtar.

Ushqime të pasura me vitaminën C:
– agrumet (portokall, limon, qitro)
– boronicë e kuqe
– perime jeshile

Acidi folik
Acidi folik bën pjesë në familjen e vitaminës B. Ndikon në rritjen dhe riprodhimin e qelizave prandaj është aq i rëndësishëm për gratë shtatëzane. Ka rol në sintezën e ADN- së dhe ARN- së. Kjo është arsyeja pse mungesa e acidit folik mund të dobësojë sistemin imunitar. Gratë shtatëzane patjetër duhet të marrin acid folik, por edhe të alkoolizuarit janë të rrezikuar për të patur mungesa të acidit folik. Ushqime të pasura me acid folik:
– panxhar
– fasule
– kikirikë
– luleshtrydhe

Vitamina A 
Është e rëndësishme sepse mungesa e saj shoqërohet me rrezikun e rritjes së infeksioneve dhe ndikon në imunitet.

Ushqime të pasura me vitaminën A:
– ton
– vezë
– patate e ëmbël
– perime jeshile
– nënprodukte të qumështit

Vitamina E 
Është një antioksidant i fuqishëm, që ndikon në sistemin imunitar. Ndikon në një sërë sëmundjesh ( kanceri dhe artriti) dhe në procesin e plakjes.

Ushqime të pasura me vitaminën E:
– arra
– vajra bimore

Nëse keni një stil të shëndetshëm jete, mundësitë që të keni mungesa të vitaminave janë të vogla. Por nëse ndjeheni të këputur apo lodhur, më e mira është të drejtoheni te mjeku për kuptuar se për çfarë realisht ka nevojë trupi juaj./Atsh

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur bëhet fjalë për shikimin, të gjithë jemi të in teresuar për të ditur më tepër mbi kujdesin që duhet të tregojmë për të mos e humbur a

Vitamina A në mango është çelësi për zhvillimin dhe mirëmbajtjen e llojeve të shumta të indeve epiteliale, duke përfshirë lëkurën dhe flo

Arrat janë të shëndetshme dhe kjo dihet, por shkencëtarët zbulojnë efektet e tjera pozitive që ato kanë tek zemra, si edhe në kontrollin

Shqiptarët janë konsumatorë të mëdhenj të kafesë, dhe këtë e tregojnë të dhënat e importit të këtij produkti të çmuar.

Dhimbjet e kokës janë të padurueshme për të gjithë.

Nëse je e shqetësuar për djersitjen e tepër, mënyra më e mirë është ta përdorësh deodorantin para se të flesh.

Sa herë dalim në qytet, ndjejmë mungesën e theksuar të ajrit, ose thithim një ajër të ndotur si rezultat i trafikut, ngrohjes globale apo

Disa ditë ndjeheni sikur jeni vazhdimisht të detyruar të shkoni në tualet për t’u liruar; ditëve të tjera, mund të kalojnë orë të tëra pa

Nishanet ngjyrë kafe janë një grup i melanociteve apo qelizave të lëkurës, në të cilat pigmenti është më shumë i përqendruar.

Mandarinat janë fruti më i pëlqyer dhe kërkuar në treg gjatë stinës në vijim.