Vajza, ja një arsye më shumë për ta lënë duhanin

13/12/2014 - 16:33

  • Kërkoni një arsye te forte për te lënë duhanin? Përveç rrezikut për kancer ne mushkëri, ka edhe një rrezik tjetër për te gjitha femrat.

13 dhjetor 2014 -  Nëse cikli menstrual për ju është i dhimbshëm dhe i padurueshëm, qe ju shkakton probleme si ne shtrat ashtu edhe ne pune për dite me radhe, ka mundësi qe gjithçka te jete shkaktuar nga cigarja.

Ne fakt, duhanpirja mbyll enët e gjakut, çka e bën trysninë e gjakut gjate ciklit edhe me te vrullshëm. Sasia e oksigjenit qe mbërrin ne mitër është me e vogël, prandaj edhe dhimbja shtohet.

Te gjitha këto informacione vijnë pas një studimi australian i cili ka anketuar dhe ka analizuar plot 9067 femra për gjate 13 viteve.

Sa me herët ta kenë filluar duhanin vajzat, aq me te dhimbshëm dhe kronik e kanë ciklin.

"Shumë hormone zhvillohen gjatë pubertetit dhe duhan para moshës 13 vjeçare mund të prekë këtë rregullim hormonal."- thonë gjinekologët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shumica e kushteve që shkaktojnë gjakderdhje pas menopauzës mund të trajtohen me sukses, por është e rëndësishme që të vihen re të gjitha

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Suksesi i suplementëve të vitaminave dhe mineraleve varet nga disa strategji të thjeshta.

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetsore.

Studiuesit dhe mjekët në të gjithë botën nuk po lënë gur pa lëvizur për të gjetur mënyra për të ndaluar pandeminë e Covid-19.

Sindroma Asperger (AS) është një nga një grupet e çrregullimeve neurologjike të njohura si çrregullime të spektrit të autizmit (ASD).

Qumështi është i shëndetshëm për kockat, por jo vetëm! Nëse e konsumoni atë para gjumit, do të keni edhe më shumë përfitime.

Një udhëzim i Institutit të Shëndetit Publik në Mbretërinë e Bashkuar thotë se mjalti përbën mënyrën më të mirë për të trajtuar kollën ak

Kafeja gjatë shtatzënisë duhet evituar plotësisht. Ky është rezultati i një studimi të publikuar sot i bazuar mbi statistika.

Sipas një studimi, fëmijët nën 5 vjeç mund të preken më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit.