Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Vaksina kineze Sinovac krijon imunitet tek 97% e të vaksinuarve

05/04/2021 - 16:25

Një studim i ri  i kryer në Turqi nga Universiteti Xhelal Bajar i Manisës, që shquhet për kërkime shkencore në fushën e mjekësisë, tregon se vaksina e firmës kineze Sinovac krijon mbrojtje ndaj COVID-19 tek mbi 97% e të vaksinuarve. Sipas mediave turke kjo vaksine  krijon imunitet të lartë sidomos tek femrat në 99.2% të rasteve ndërsa tek meshkujt, ky nivel ishte 3.5% më i ulët dhe arrinte një mbrojtje prej 95.7%.

Për kryerjen e këtij studimi u përpunuan analizat e anti-trupave të më shumë se 1 mijë vullnetarëve të cilët u vaksinuan me të dyja dozat e Sinovac nga data 11 Janar  periudhë në të cilën nisi vaksinimi  deri më  datën 28 Mars. Keto nivele imuniteti u arritën 28 ditë pas dozës së dytë.  Me injektimin e dozës së parë  vetëm 29.5% e femrave  dhe 18.6%  e meshkujve krijonin anti-trupa të mjaftueshëm për t’i bërë ballë infektimit me koronavirus. 

Të dhënat më të fundit tregojnë se nga 17 milionë dozat që Turqia ka pasur në dispozicion për vaksinimin deri më tani, mbi 84% e tyre  janë nga firma kineze Sinovac. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Informacionet që gjenden në rrjet mbi rolin e kafesë tek sheqeri në gjak apo diabeti, mund të shkaktojnë shpesh konfuzion.

Ashtu si ne, jemi të sigurt që edhe ju nuk dëshironi të plakeni ose të paktën jo para kohe.

Edhe nëse nuk jeni një person mëngjesi ka shumë arsye se përse duhet të jeni sa më aktivë në këtë pjesë të ditës.

Miliona amerikanë po vaksinohen çdo ditë për t'u mbrojtur nga Covid-19, disa janë ankuar për ethe, të dridhura dhe sëmundje të tjera të l

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të gjitha ushqimeve ose pijeve kalorike, për arsye terapeutike, shpi

Vitamina C mban fronin e ushqyesve më të nevojshëm për organizmin, imunitetin por edhe shëndetin e paraqitjen e lëkurës.

Prania e gurëve në veshka shoqërohet me simptoma të ndryshme, ndër të cilët është dhimbja.

Një studim i ri i publikuar në mediat shkencore britanike bën lidhjen mes jetës sedentare (inaktive) dhe simptomave më të rënda të infekt

Për shkak se virusi që shkakton gripin sezonal përhapet përmes stërklave të pështymës, masat paraprake të sigurisë të përdorura për të pa

Kur përballemi me sëmundje të ndryshme të shkaktuara nga bakteret, antibiotikët janë të parët që na rekomandohen nga mjeku.