Vitamina B7 për zemrën dhe trurin – Produktet ku gjendet

22/02/2021 - 20:11

Vitamina B7 njihet ndryshe si biotinë. Ajo luan një rol kryesor në konvertimin e ushqimit në energji për trupin.

Kjo vitaminë gjendet me shumicë tek arrorët, bishtajoret, lulelakra, bananet, drithërat, kërpudhat, vezët dhe midhjet.

Ndonëse kjo vitaminë gjendet në kaq shumë burime, njeriu nuk konsumon sasi të mjaftueshme të saj.

Në këto raste, është e nevojshme marrja e suplementëve. Lexoni më poshtë listën e përgatitur nga AgroWeb.org.

10 Përfitimet e Rëndësishme të Vitaminës B7

Për shëndetin e trurit

Biotina e mbron sistemin nervor dhe të gjithë trurin.

Ajo përmirëson kujtesën dhe shmang shfaqjen e sëmundjeve nervore dhe të trurit siç është skleroza apo Alzheimeri.

Vitamina B7 bashkë me simotrat e saj të kompleksit të vitaminave B, rrit vigjilencën dhe përqendrimin.

Sheqeri në gjak

Biotina stabilizon sheqerin në gjak dhe është e këshillueshme për njerëzit që vuajnë nga diabeti i tipit 1 dhe 2.

Ajo është e dobishme për aktivitetin e enzimave dhe rrjedhimisht parandalon dëmtimet e nervave tek pacientët që vuajnë nga diabeti.

Stimulon humorin

Biotina luan një rol të rëndësishëm në konvertimin e ushqyesve në energji.

Mungesa e saj e bën organizmin më të drobitur dhe të përgjumur.

Përveç kësaj, ju mund të përballeni me lodhje, luhatje humori dhe problem me tretjen.

Në mungesë të ushqimit, suplementët e biotinës mund t’ju rikthejnë energjinë dhe humorin.

Për funksionin e tiroides

Gjendrat në organizëm janë të dobishëm për sistemin nervor.

Biotina është e nevojshme për aktivitetin e tiroides, por edhe për gjumin, urinë, energjinë dhe dhimbjen.

Nëse organizmi has probleme në këto funksione, marrja e suplementëve të biotinës mund t’ju vijë në ndihmë..

Ul kolesterolin

Nivelet e larta të kolesterolit shkaktojnë sëmundjet e zemrës.

Biotina ndihmon në uljen e kolesterolit në nivele të pranueshme.

Për më tepër, ajo rrit nivelet e kolesterolit të mirë.

Biotina është një vitaminë e rëndësishme në largimin e inflamacionit në enët e gjakut dhe shmangien e sëmundjeve të zemrës.

Për një peshë të shëndetshme

Biotina është e nevojshme në përmirësimin e metabolizmit, përshpejtimin e rënies në peshë kur kombinohet me kromin.

Megjithatë, duhet të dini që biotina nuk është një pilulë dietike.

Ajo e ndihmon organizmin të heqë peshën e tepërt përsa kohë ju konsumoni ushqime të shëndetshme dhe kryeni aktivitete fizike.

Suplementët e biotinës krahas një regjimi të shëndetshëm ushqimor janë mënyra më e mirë për të përfituar nga kjo vitaminë e rëndësishme.

Forcon flokun

Biotina ndihmon në forcimin dhe rritjen e flokëve.

Ajo i bën flokët më të shëndetshëm dhe më një paraqitje të shkëkqlyer. Njerëzit që vuajnë nga çrregullimet me tretjen kanë probleme edhe në përthithjen e vitaminave dhe ushqyesve.

Përmirëson lëkurën

Pamjaftueshmëria e kësaj vitamine shkakton probleme me lëkurën.

Lëkura përthahet, preket nga psoriaza dhe aknet.

Lëkura duhet ushqyer si nga brenda ashtu edhe nga jashtë, ndaj biotina është shumë e rëndësishme.

Nëpërmjet suplmenetëve të biotinës ju mund të merrni të gjitha përfitimet e saj për lëkurën.

Thonj të fortë

Biotina forcon thonjtë dhe i bën ato më të shëndetshëm.

Studime të ndryshme shkencore kanë treguar se pas përdorimit të biotinës, thonjtë janë më të fortë dhe nuk thyhen.

Për rritjen dhe zhvillimin e fetusit

Biotina është e dobishme për gratë shtatzënë njësoj si acidi folik.

Pamjaftueshmëria e kësaj vitamine cënon zhvillimin e fetusit dhe shkakton komplikime gjatë shtatzanisë.

Megjithatë, gratë shtatzënë duhet të konsultohen me një mjek përpara marrjes së suplementëve./AgroWeb.org

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Konsumimi i ujit është i rëndësishëm prandaj përpiqemi të pimë të paktën 1.5 litra çdo ditë.

Kur vjen puna tek rënia nga pesha, burrat dhe djemtë përballen me sfida thuajse unike në krahasim me gjininë tjetër.

Grupi i vitaminave B është i pazevendësueshëm për trupin. Numërohen rreth 8 prej tyre, prej ndaj mer dhe emrin vitamina B kompleks.

Pastrimi i trupit me kafeinë është sa forcues dhe stimulues, aq dhe i shëndetshëm.

Njerëzit që konsumojnë të paktën 2 herë në jave domate janë më pak të ekspozuar ndaj sëmundjeve kanceroze, permendim ketu: kancerin e mus

Kur lexon për dhjamin në trup, menjëherë të vjen ndërmend mbipesha, kolesteroli i lartë dhe sëmundje të tjera kronike.

Disa thonë se nuk është e shëndetshme të pish ujë ndërsa je duke ngrënë, të tjerë thonë se praktikimi i kësaj të shëndosh, ndërsa disa ek

Kushtet e gabuara të ruajtjes së ushqimit mund të çojnë në prishjen e tyre.

Sëmundjet kardiovaskulare janë pëgjegjëse për shumicën e vdekjeve në vendin tonë.