Xhenxhefili, një aleat i shkëlqyer për humbje peshe

14/03/2019 - 21:01

Xhenxhefili është një nga produktet më të kërkuar kohët e fundit për përgatitjen e çajërave bimor, infuzioneve dhe pijeve të ndryshme. Arsyeja është e thjeshtë: është një rrënjë me veti të jashtëzakonshme, të cilat vetëm kohët e fundit po njihen më mirë në Perëndim. Ndër cilësitë e shumta të xhenxhefilit, është fuqia e tij për të humbur peshë.

Xhenxhefili është në fakt një aleat i vlefshëm për humbjen e peshës nga djegia e yndyrës trupore: E gjitha në sajë të aftësisë së tij për të përshpejtuar metabolizmin, duke e udhëhequr trupin për të konsumuar yndyrë. Por kjo nuk është e gjitha: xhenxhefil është plot me antioksidantë dhe substanca që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit.

Megjithatë, xhenxhefil është një aleat i shkëlqyer për ata në dietë, sepse jo vetëm që përshpejton metabolizmin, por gjithashtu pengon oreksin. Është e qartë se nuk mjafton vetëm pirja e tij për të marrë përfitimet që duam, por duke e integruar atë së bashku me një dietë të shëndetshme dhe ushtrimet e duhura!

Çaj xhenxhefili

Për të përgatitur siç duhet çajin, vendosni një litër ujë mineral në një tenxhere, disa feta të hollë të xhenxhefil (rreth 3 cm rrënjë). Vendosni ujin të vlojë për 15 minuta. Pastaj hiqeni nga nxehtësia, lëreni të ftohet për disa minuta, shtoni limon dhe mjaltë dhe është gati për t’u shijuar. /Revista Psikologjia

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shumë njerëz vuajnë nga rrathët e zinj dhe të fryrë të cilët shfaqen në kohën më të papërshtatshme.

Me ardhjen e stinës së pranverës dhe rritjes së temperaturave është shtuar dhe numri i personave të prekur nga alergji të ndryshme, ndërs

Sipas një studimi të ri ekzaminimi i baktereve dhe viruseve në hundët e fëmijëve mund të japë të dhëna për të përmirësuar diagnozën dhe t

Konsumimi i kastravecit ju sjell shumë përfitime shëndetësore që ndoshta nuk i kini dëgjuar më parë.

Kajsia është një frut e cila së pari është kultivuar në Kinë, derisa persianët e kanë zbuluar.

Kërpudhat mund të jenë një aleat shumë i mirë për rininë e trurit.

Pavarsisht se të padëmshme, ato mund të ndikojnë në pamjen tuaj të jashtëme dhe të kthehen në një stres të përditshëm.

Në të shumtën e rasteve femrat ankohen për fytyrën e tyre të mbushur me puçrra ose se kanë lëkurë të ashpër.

Mos prit më gjatë dhe elemino yndyrën e akumuluar në mënyrë të natyrshme dhe pa rreziqe për shëndetin tënd. 

Të konsumosh makarona në darkë nuk është e dëmshme.