Zbulohen neuronet që shkaktojnë agresivitetin

30/05/2018 - 07:42

Identifikohet grupi i neuroneve përgjegjëse për agresivitetin. Kjo është arritur falë impulseve të ndritshme dhe gjenetikës, një teknikë e quajtur optogjenetikë.

Studimi është publikuar në revistën shkencore ‘Nature Nauroscience’. Kështu, kërkuesit suedezë, falë kësaj teknike arritën të kontrollojnë agresivitetin e kavjeve në laborator duke stimuluar apo frenuar një grup të kufizuar neuronesh.

U lokalizuan qelizat nervore përgjegjëse për sjelljen agresive, të cilat ndodhen pikërisht në një zonë antike që ruhet në zonën qendrore të brendshme të dy hemisferave cerebrale dhe që kontrollon shumë veprime jo të vullnetshme si gjumi, termorregullimi apo aktiviteti hormonal.

Studimi dhe rezultati i tij është shumë i rëndësishëm për të kuptuar më tepër mbi bazën e sjelljes agresive dhe ndjenjën e nervozizmit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka pak njerëz që s’janë adhurues të djathit.

Të dëgjoni muzikë para gjumit është një mënyrë e mirë relaksuese për çdo person.

Sipas statistikave, nga 5 deri në 60% e njerëzve në botë vuajnë nga era e keqe e gojës.

Gjumi është shumë i rëndësishëm për të rifituar energjitë dhe përballuar ditën. Por cilat ushqime na ndihmojnë për një gjumë të qetë?

Të ushqehesh mirë është thelbësore për të qëndruar në formë dhe për të parandaluar shqetësimet apo sëmundjet.

Avokado është një ushqim i cili sjell përfitime të shumta, pasi njihet për yndyrat e tij të “mira”, ose ato që organizmi ynë ka nevojë pë

Procesi i plakjes është i pashmangshëm. Por a njihni njerëz që duken më të mëdhenj se mosha e tyre?

Nëse keni rrjedhje dhe bllokim hundësh, ose keni teshtima dhe kollitje mendimi juaj i parë është se jeni ftohur.

Prej shekujsh, vaji i kanabisit është përdorur por u ndalua në gjysmën e shekullit të 20-të.