Zbulohet arsyeja përse obeziteti mund të shkaktojë kancer

14/11/2018 - 07:43

Një studim i ri ka qëllim që të shpjegojë përse njerëzit obezë kanë më shumë rrezik që të preken nga kanceri.

Një lloj qelize që përdor trupi për të shkatërruar indet kanceroze bllokohet nga yndyra e trupit dhe ndalon zhvillimin e procesit të mbrojtjes.

Ekipi i kolegjit Trinity Dublin ka zbuluar se obeziteti është një prej shkaqeve kryesore të zhvillimit të kancerit. Më i rrezikshmi që shkaktohet është nga konsumimi i duhanit.

Më shumë se një në 20 raste të kancerit, rreth 22.800 raste çdo vit në Britaninë e Madhe shkaktohen nga pesha e tepërt e trupit.

Ekspertët dyshojnë se yndyra dërgon sinjale në trup, të cilat dëmtojnë qelizat dhe rrisin rrezikun e prekjes nga sëmundja e rëndë. Ende shpresojnë që të gjejnë ilace që luftojnë këto sëmundje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga kanceri nuk sëmuresh as rastësisht, as prej fatit të keq.

Zakonisht fjala dietë na bën të mendojmë për të gjitha ushqimet që nuk mund të hamë për të qenë të shëndetshëm si patatinat, ëmbëlsirat d

Ne shpenzojmë një të tretën e jetës tonë, në gjumë dhe nuk mund të jetojmë pa atë.

Qeveritë na këshillojnë gjithmonë të hamë më pak, dhe të ushtrohemi fizikisht më shumë, për të qenë më të shëndetshëm, por kjo paraqet nj

Në organizëm pasqyrohet kultura jonë e të ushqyerit dhe për këtë duhet të kemi kujdes se çfarë hamë apo pijmë, në të kundër do të gjejmë

Nëse vendosni ushqimet e gabuara në mikrovalë mund të sëmureni, pasi ekspozoheni ndaj kimikateve të dëmshme.

Si mendoni për një ilaç natyral që lehtëson dhimbjet e muskujve dhe të nyjeve? Kjo është ajo që do të mësoni tani.

Bananet janë ndër frutat më të mira dhe me vlera ushqimore.

Një kujdes më i mirë për veten mund të jetë një strategji afatgjatë për luftimin e një problemi në rritje, demencës.