Zbulohet arsyeja përse obeziteti mund të shkaktojë kancer

14/11/2018 - 07:43

Një studim i ri ka qëllim që të shpjegojë përse njerëzit obezë kanë më shumë rrezik që të preken nga kanceri.

Një lloj qelize që përdor trupi për të shkatërruar indet kanceroze bllokohet nga yndyra e trupit dhe ndalon zhvillimin e procesit të mbrojtjes.

Ekipi i kolegjit Trinity Dublin ka zbuluar se obeziteti është një prej shkaqeve kryesore të zhvillimit të kancerit. Më i rrezikshmi që shkaktohet është nga konsumimi i duhanit.

Më shumë se një në 20 raste të kancerit, rreth 22.800 raste çdo vit në Britaninë e Madhe shkaktohen nga pesha e tepërt e trupit.

Ekspertët dyshojnë se yndyra dërgon sinjale në trup, të cilat dëmtojnë qelizat dhe rrisin rrezikun e prekjes nga sëmundja e rëndë. Ende shpresojnë që të gjejnë ilace që luftojnë këto sëmundje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grup shkencëtarësh nga Hong Kongu kanë tronditur botën me studimin e tyre.

Njerëzit e prekur nga diabeti i tipit 1 janë më të rrezikuar nga frakturat, thotë një studim të cilit i referohet AgroWeb.org.

Rukola është një fabrikë me vlera ushqyese fantastike falë pranisë së kripërave minerale duke përfshirë magnezin, kalciumin, kaliumin dhe

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Të mirat e ushqyerjes së shëndetshme që në orët e para të ditës janë të larmishme.

Presioni i punës mund të shkaktojë ritëm të shpejtë dhe të parregullt të zemrës të quajtur fibrim atrial.

Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme në  organizmin e një individi.

Disa të porsalindur qëndrojnë 20 orë në gjumë, dhe disa të tjerë 14, duke bërë që kjo kohë të shkurtohet edhe më shumë me rritjen e fëmij

I pasur me përbërës ushqyes, avokado, i karakterizuar nga forma e dardhës, ka brenda tij një bërthamë të madhe të ëmbël e të butë që ndry

E keni pyetur ndonjëherë veten përse të gjitha gratë japoneze kanë një trup perfekt, të tonifikuar dhe lëkurë të pastër.

Një burrë ka përdorur një strategji mjaft efikase kur luajti lotari me numrat e tij fitues pasi mori një çmim prej 10 mijë dollarë për he