Zbulohet geni përgjegjës që shkakton varësinë ndaj drogës

07/09/2019 - 22:31

Shkaku i krijimit të varësisë nga kokaina është një gen. Përdorimi i vazhdueshëm i kësaj substance ndikon në modifikimin e një geni duke e bërë atë më aktiv, pikërisht në një zonë të trurit që është përgjegjëse për memorjen dhe të kuptuarit.

Sipas studiuesve, kur ky gen është aktiv, truri i një personi të varur nga droga ka lidhje më të forta si me substancën, ashtu edhe me rrethanat dhe mjedisin ku merret, gjë që kujtohet dhe rikujtohet vazhdimisht nga personi.

Studimi është kryer nga Universiteti i Michigan dhe është publikuar në revistën shkencore Neuroscience. Ekperimentet janë bërë mbi kaviet në laborator dhe kur studiuesit kanë bllokuar modifikimet e këtij geni përgjegjës që e kanë quajtur FosB, ateherë nuk verifikohej lidhja mjedis-drogë, duke sjellë edhe mungesën e varësisë.

Studime të mëtejshme do të realizohen në këtë sektor pasi nëse do të rikonfirmohen të dhënat e deritanishme, do të jenë të rëndësishme për zhvillimin e terapive të reja dhe efikase kundër varësisë ndaj drogës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shalqiri dhe pjepri janë dy nga frutat e verës që të gjithë i preferojnë, të shijshëm e me vlera ushqyese.

Cilësia e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin kardiovaskular të organizmit.

Stresi, luhatjet hormonale dhe llojet e rejave të barnave besohet të jenë disa prej arsyeve përse gjithnjë e më shumë njerëz të rritur (3

Në vazhdën e studimeve që po kryejnë shkencëtarët për të zbuluar sa më shumë rreth COVID-19 është zbuluar një fakt interesant për vitamin

Plakja dhe efektet e saj (duke përfshirë ndjeshmërinë e ulët, shëndetin e dobët të dhëmbëve, humbjen e kujtesës, shikimit dhe dobësimin e

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për shë

Lëngu i mishit është i këndshëm në shije por edhe shumë i shëndetshëm dhe shërues për organizmin.

Fiqtë e freskët, kur krahasohen me homologët e tyre të tharë, janë më të ulët në kalori dhe përmbajtje sheqeri, gjë që i bën ata një alte

Pagjumësia është një problem shëndetësor që shkakton shumë telashe në organizëm.

Kush nuk e do djathin? Shqiptarët e konsumojnë shumë.