Zbuloni çfarë ndodh me trupin tuaj kur i thoni "JO" alkoolit

Postuar: 05/07/2018 - 07:35

Rreziqet e konsumimit të tepruar të alkoolit janë të mëdha dhe shkaktojnë probleme serioze për shëndetin e njeriut. Shpeshherë shoqërohet me dhimbje koke, gojë të thatë dhe përzierje.

Por efektet anësore në rast konsumimi të vazhdueshëm mund të kenë një ndikim serioz në shëndet pa e kuptuar.

Dietologu Barry Sears ka zbuluar të gjitha efektet pozitive që sjell lënia e alkoolit dhe ndryshimin e menjëhershëm që bën në organizëm.

1-Brenda 1 dite trupi fillon të detoksifikohet, pastrohet qarkullimi i gjakut e stabilizohet niveli i sheqerit.

2-Në 1 javë përmirësohet regjimi i gjumit dhe përmirësohet hidratimi i përgjithshëm i trupit.

3-Në 2 javë bie nga pesha dhe zvogëlohet beli.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Çdokush që ka vuajtur nga irritimi i mishit të thonjve apo hyrja në mish, e dinë shumë mirë se kjo nuk është aspak e këndshme.

Lentet e kontaktit mund t’ju shkaktojnë verbëri për shkak të një infeksioni të rrallë.

   Nëse nuk e keni provuar vetë ndjesinë e prindërimit, me siguri keni dëgjuar nga të tjerët që të kesh një bebe të vogël në shtëpi, gjum

   Kjo pije ka aftësinë për t’i kthyer flokët e thinjura në ngjyrën e tyre natyrale falë përbërësve të fuqishëm të cilët kanë përfitime t

Të kesh një bark të rrafshtë dhe forma trupore ideale këkron padyshim shumë kohë në palestër, një regjim ushqimor shumë të rreptë dhe mbi

   Pijet energjike konsumohen jo pak nga ne.

Madje, në treg ekzistojnë shumë pije të tilla.

Një studim i realizuar së fundmi ka treguar se një dietë e shëndetshme ulë rrezikun për kancer.

Rrudhat e thella të ballit mund të jenë një shenjë paralajmëruese e sëmundjeve kardiovaskulare, thonë studiuesit.

Mëlçia juaj është organi më i madh i brendshëm, i cili kryen më shumë se 500 funksione në trup.

   Jo vetëm lëkurat dhe lëngu i shalqinit janë të dobishme për shëndetin dhe estetikën.