Shëndet

 • Të mirat shëndetësore dhe kozmetike të kivit

  30/03/2015 - 12:09
  30 mars 2015 - Kivi përmban shumë të mira laksative, kozmetike dhe terapeutike, i cili njihet veçanërisht për kapacitetin për të ndihmuar në tretje falë përmbajtjes së lartë të fibrave, por përmban...
 • E verdha e vezës tregon si është ushqyer pula

  30/03/2015 - 10:32
  30 mars 2015 - Shpeshherë ngrihet pyetja se si të kuptojmë që vezët që hamë janë plotësisht të shëndetshme. Përgjigjen e kësaj pyetjeje na e jep tonaliteti i të verdhës së vezës, që në fakt tregon...
 • Studim, gjumi i tepërt është i dëmshëm

  25/03/2015 - 10:57
  25 mars 2015 - Të gjithë e dimë se gjumi i pakët është i dëmshëm. Sipas doktorëve, kur fle pak ndihesh i lodhur, nervoz dhe mund të shkaktojë obezitet, presion të lartë të gjakut, diabet dhe sëmundje...
 • Rritet numri i joduhanpirësve

  23/03/2015 - 11:00
  23 mars 2015 - Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se mospirja e duhanit po bëhet norma e re në mbarë botën. Megjithatë, ajo paralajmëron se betejat ligjore po ngadalësojnë përpjekjet për një...
 • Ushqehuni me produkte integrale dhe mbani larg sëmundjet

  23/03/2015 - 09:58
  23 mars 2015 - Ushqimet integrale, si buka e zezë dhe produkte të tjera me bazë drithëra dhe integrale, kanë veçori shumë të mira për shëndetin tonë. Të mirat e tyre i kanë vënë në dukje edhe...
 • Reçipetat që parandalojnë kancerin

  11/03/2015 - 14:43
  11 mars 2015 - Viti 2015 është konsideruar si viti i prodhimit të veshjeve, jo vetëm për të mbushur garderobën, por edhe për t’u kujdesur për shëndetin. Shkencëtarët po krijojnë veshje dhe këpucë, të...
 • Studim: Paracetamoli rrit rrezikun për atak dhe hemoragji cerebrale

  09/03/2015 - 13:22
  9 mars 2015 - Studiuesit britanikë të “Leeds Institute of Rheumatic dhe Musculoskeleatal Medine”, të kryesuar nga Dr. Philip Conaghan, deklaruan se një ilaç, si paracetamoli i cili mund të merret çdo...
 • Ja pijet e duhura për të humbur peshë

  09/03/2015 - 12:44
  9 mars 2015 - Gjithnjë e më shumë, persona të ndryshëm po kërkojnë metoda të lehta dhe efikase për të humbur peshë. Pjesa më e madhe e tyre e lënë veten të tërhiqen nga produkte të cilat premtojnë...
 • Ushqimet që na zgjasin jetën

  26/02/2015 - 21:34
  Për të jetuar gjatë është e nevojshme të ndiqni këshillat e të parëve, ose më mirë të evitoni çdo gjë që është e tepërt, duke futur këtu edhe ushqimin. Ja disa këshilla se cilat janë pijet që ju...
 • Selino - simbol i bukurisë homerike

  24/02/2015 - 23:34
  "Apium Graveolens” ose selinoja përmban materie ushqyese dhe të dobishme në të gjitha pjesët e saj: në rrënjë, trung, gjethe, madje edhe në fara. 25 shkurt 2015 -  Më së shumti materie ushqyese...
 • Këshilla lidhur me trajtimin dhe kujdesin në veshka

  23/02/2015 - 20:15
  Nga Dr. Flamur Tartari  23 shkurt 2015 -  Neglizhenca ndaj faktorëve shkaktues ka bërë që të pësojë rritje gjithnjë e më tepër numri i pacientëve që përballen me ndërlikime prej formimit të gurëve në...
 • KAKAO

  22/02/2015 - 23:12
  23 shkurt 2015 -  Kakaoja mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, stimulon neuronet, kuron gjendjen shpirtërore. Ajo ka të gjitha vetitë e çokollatës. Stimuluese, antidepresive, për çdo nevojë...
 • Mospirja e duhanit, ju zgjat jetën !

  22/02/2015 - 14:19
  40 ditë dhe 40 net pa pirë duhan më të vërtetë janë një ndryshim pozitiv në jetën tuaj. DURRËS, 22 shkurt 2015 -  24 orë: Në këtë pikë, gjërat fillojnë të vështirësohen pak: Shqetësimet tuaja dhe...
 • Qepët dhe hudhrat parandalojnë kancerin

  20/02/2015 - 22:02
   20 shkurt 2015 -  The Liverpool Leader raporton se z. Munir Haidar, një emigrant nga Libanni i cili jeton në Britani, është shëruar nga kanceri i prostatës, pasi kishte ngrënë 200 gramë qepë në ditë...
 • KOLESTEROLI

  19/02/2015 - 22:54
  Nga Dr. Ciro Vestita Dietolog dhe fitoterapist  20 shkurt 2015 -  Është një lipid normalisht i pranishëm në gjakun tonë. Po të mos ekzistonte, shumë hormone nuk do të mund të "ndërtoheshin" nga...
 • Kujdesi për dhëmbë të shëndetshëm

  17/02/2015 - 13:42
   17 shkurt 2015 -  Dhëmbët, si pjesë e rëndësishme e buzëqeshjes në tërësi, kërkojnë kujdes të domosdoshëm dhe të vazhdueshëm Buzëqeshja, luan rol të rëndësishëm në komunikimin midis njerëzve. Për ta...
 • Pse anemia nuk korrigjohet me ushqime ?

  13/02/2015 - 22:07
  Nga Sotiraq Lako, hematolog  13 shkurt 2015 -  Anemia nuk korrigjohet me ushqime, qoftë dhe ato që përmbajnë hekur. Të gjitha gazetat dhe revistat i kushtojnë vëmendje vetëm këtij fakti: merrni...

Pages