Shëndet

 • Ushqimet që na zgjasin jetën

  26/02/2015 - 21:34
  Për të jetuar gjatë është e nevojshme të ndiqni këshillat e të parëve, ose më mirë të evitoni çdo gjë që është e tepërt, duke futur këtu edhe ushqimin. Ja disa këshilla se cilat janë pijet që ju...
 • Selino - simbol i bukurisë homerike

  24/02/2015 - 23:34
  "Apium Graveolens” ose selinoja përmban materie ushqyese dhe të dobishme në të gjitha pjesët e saj: në rrënjë, trung, gjethe, madje edhe në fara. 25 shkurt 2015 -  Më së shumti materie ushqyese...
 • Këshilla lidhur me trajtimin dhe kujdesin në veshka

  23/02/2015 - 20:15
  Nga Dr. Flamur Tartari  23 shkurt 2015 -  Neglizhenca ndaj faktorëve shkaktues ka bërë që të pësojë rritje gjithnjë e më tepër numri i pacientëve që përballen me ndërlikime prej formimit të gurëve në...
 • KAKAO

  22/02/2015 - 23:12
  23 shkurt 2015 -  Kakaoja mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, stimulon neuronet, kuron gjendjen shpirtërore. Ajo ka të gjitha vetitë e çokollatës. Stimuluese, antidepresive, për çdo nevojë...
 • Mospirja e duhanit, ju zgjat jetën !

  22/02/2015 - 14:19
  40 ditë dhe 40 net pa pirë duhan më të vërtetë janë një ndryshim pozitiv në jetën tuaj. DURRËS, 22 shkurt 2015 -  24 orë: Në këtë pikë, gjërat fillojnë të vështirësohen pak: Shqetësimet tuaja dhe...
 • Qepët dhe hudhrat parandalojnë kancerin

  20/02/2015 - 22:02
   20 shkurt 2015 -  The Liverpool Leader raporton se z. Munir Haidar, një emigrant nga Libanni i cili jeton në Britani, është shëruar nga kanceri i prostatës, pasi kishte ngrënë 200 gramë qepë në ditë...
 • KOLESTEROLI

  19/02/2015 - 22:54
  Nga Dr. Ciro Vestita Dietolog dhe fitoterapist  20 shkurt 2015 -  Është një lipid normalisht i pranishëm në gjakun tonë. Po të mos ekzistonte, shumë hormone nuk do të mund të "ndërtoheshin" nga...
 • Kujdesi për dhëmbë të shëndetshëm

  17/02/2015 - 13:42
   17 shkurt 2015 -  Dhëmbët, si pjesë e rëndësishme e buzëqeshjes në tërësi, kërkojnë kujdes të domosdoshëm dhe të vazhdueshëm Buzëqeshja, luan rol të rëndësishëm në komunikimin midis njerëzve. Për ta...
 • Pse anemia nuk korrigjohet me ushqime ?

  13/02/2015 - 22:07
  Nga Sotiraq Lako, hematolog  13 shkurt 2015 -  Anemia nuk korrigjohet me ushqime, qoftë dhe ato që përmbajnë hekur. Të gjitha gazetat dhe revistat i kushtojnë vëmendje vetëm këtij fakti: merrni...
 • Kokteil me panxhar

  13/02/2015 - 17:22
  Mollë, karotë dhe lëng panxhari. Këta janë përbërësit e pijes së mrekullive, e cila ka fituar famë për shkak të ndikimit pozitiv në shëndetin e njeriut. Pija e famshme në Perëndim në fakt është...
 • Gjendja gripale gjatë shtatzanisë

  12/02/2015 - 20:19
   12 shkurt 2015 -  Gratë shtatzëna ftohen më shpesh se sa gratë e tjera. Kjo ndodh për shkak se sistemi imunitar është më pak i fuqishëm gjatë shtatzanisë. Trupi i ka të zvogëluara mekanizmat...
 • LAKRA

  12/02/2015 - 20:09
  Lakra bën pjesë tek ushqimet që pasurojnë tryezën tonë në dimër.  12 shkurt 2015 -  Edhe lakra e kuqe, edhe ajo e gjelbër kanë shumë vitamina C (me zierje humben), kalcium, fosfor, kalium, hekur,...
 • Pse duhet shtuar konsumimi i fibrave?

  11/02/2015 - 10:55
  11 shkurt 2015 -  Fibrat përftohen përmes konsumimit të produkteve integrale të cilat janë shumë të pasura ne vitamina (kryesisht kompleksi B) dhe kripëra minerale. Shembull: bukë integrale, bukë...
 • A parandalohet dot gripi?

  09/02/2015 - 10:27
  Në këtë periudhë secili prej nesh është i rrezikuar nga gripi. Ndaj këshillohet dhe konsumimi i disa ushqimeve të caktuara.  Marrja e Vitaminave Vitamina C është një aleat thelbësor i shëndetit  dhe...
 • Vaji i ullirit mbron nga sëmundjet

  07/02/2015 - 20:50
  Vaji i ullirit, përbërësi kryesor i dietës mesdhetare, është bërë shpesh pjesë e studimeve të ndryshme për cilësitë pozitive mbi organizmin. Sot kemi një motiv më shumë për të mos e ndarë nga...
 • VITAMINA B

  07/02/2015 - 19:19
  7 shkurt 2015 -  Me termin vitaminë B kuptohet një grup substancash, ndikimet pozitive të të cilave janë të mëdha në organizmin tonë. Ato janë thelbësore për funksionimin e mirë të mëlçisë dhe...
 • DIABETI

  06/02/2015 - 22:47
  Diabeti është çrregullimi i metabolizmit që reflektohet në paraqitjen e sasisë jonormale të glukozës në gjak, si pasojë e rezistencës së qelizave të gjakut ndaj insulinës, apo si pasojë e sasisë së...

Pages