Shëndet

 • Pse duhet shtuar konsumimi i fibrave?

  11/02/2015 - 10:55
  11 shkurt 2015 -  Fibrat përftohen përmes konsumimit të produkteve integrale të cilat janë shumë të pasura ne vitamina (kryesisht kompleksi B) dhe kripëra minerale. Shembull: bukë integrale, bukë...
 • A parandalohet dot gripi?

  09/02/2015 - 10:27
  Në këtë periudhë secili prej nesh është i rrezikuar nga gripi. Ndaj këshillohet dhe konsumimi i disa ushqimeve të caktuara.  Marrja e Vitaminave Vitamina C është një aleat thelbësor i shëndetit  dhe...
 • Vaji i ullirit mbron nga sëmundjet

  07/02/2015 - 20:50
  Vaji i ullirit, përbërësi kryesor i dietës mesdhetare, është bërë shpesh pjesë e studimeve të ndryshme për cilësitë pozitive mbi organizmin. Sot kemi një motiv më shumë për të mos e ndarë nga...
 • VITAMINA B

  07/02/2015 - 19:19
  7 shkurt 2015 -  Me termin vitaminë B kuptohet një grup substancash, ndikimet pozitive të të cilave janë të mëdha në organizmin tonë. Ato janë thelbësore për funksionimin e mirë të mëlçisë dhe...
 • DIABETI

  06/02/2015 - 22:47
  Diabeti është çrregullimi i metabolizmit që reflektohet në paraqitjen e sasisë jonormale të glukozës në gjak, si pasojë e rezistencës së qelizave të gjakut ndaj insulinës, apo si pasojë e sasisë së...
 • VITAMINA D

  06/02/2015 - 22:44
  Ka 5 lloje të ndryshme të Vitaminës D (D1, D2, D3, D4 dhe D5), por D2 dhe D3 janë të vetmit lloj që trupi ynë mund ti përdorë… mos harro këtë. Kur përmendët vitamina D në përgjithësi i referohet D2...
 • Fruti i artë

  05/02/2015 - 19:13
  Molla ka veti freskuese, qetësuese dhe zbutëse. Për shkak të përbërjeve të pazëvendësueshme që përmban, ndikon pozitivisht në kurimin e shumë sëmundjeve. Molla përmban sidomos natrium, hekur, fosfor...
 • Sa efikase është Dieta Dukan?

  04/02/2015 - 21:51
  Nga Blerina Bombaj Dietologe Klinike “Dobësim i shpejtë, duke ngrënë ‘sa të duash’ dhe nuk i fiton kurrë kilogramët mbrapsht”. Kjo dietë është krijuar nga doktori francez Pierre Dukan, por sa...
 • Manaferrat

  04/02/2015 - 21:18
   Manaferrat si frut dhurojnë shumë përfitime shëndetësore dhe janë aleat i shkëlqyeshëm në luftën kundër mbipeshës. 4 shkurt 2015 -  Frutat e manaferrës konsumohen të freskëta pasi piqen mirë; me to...
 • Vitamina K, rëndësia

  04/02/2015 - 20:49
  Vitamina K kryen një sërë funksionesh, të cilat e bëjnë të domosdoshme për organizmin e njeriut 4 shkurt 2015 -  Vitamina K nuk duhet të mungojë asnjëherë në ushqimet që konsumojmë, pasi ndikon...
 • 4 SHKURT - Dita botërore kundër kancerit

  03/02/2015 - 23:09
     Sot është Dita Ndërkombëtare kundër Kancerit, e cila ka për qëllim të tërheqë vëmendjen në zbulimin, trajtimin dhe parandalimin e sëmundjes. Unioni për Kontrollin Ndërkombëtar të Kancerit dhe...
 • Domatet ndihmojnë në luftën kundër kancerit

  03/02/2015 - 21:18
  Nëse nuk ju pëlqejnë domatet, do të duhej të mendoni përsëri 3 shkurt 2015 -  Kjo perime është e pasur me ushqyes dhe antioksidantë, të cilët ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve të ndryshme dhe e...
 • Koma

  02/02/2015 - 19:58
  Koma është një gjendje e të fikëtit e shkaktuar nga ndonjë lëndim ose sëmundje, kur një person është joreagues dhe nuk mund të zgjohet. Koma mund të shkaktohet nga lëndime të rënda të kokës ose nga...
 • Glaukoma ose tensioni i syrit

  02/02/2015 - 18:40
  Glaukoma (tensioni i syrit) është një sëmundje e syrit që shkakton dëmtim të nervit optik, ngushtim të pamjes periferike, dëmtim të pamjes qendrore dhe në shumicën e rasteve me rritjen e presionit të...
 • Kanella dhe mjalti - çifti perfekt

  02/02/2015 - 15:50
    2 shkurt 2015 -  Është dëshmuar se përzierja e mjaltit dhe kanellës shëron një numër të madh të sëmundjeve dhe shkencëtarët në mbarë botën e pranojnë këtë si një mjet efektiv. Gjithashtu, produkt i...
 • Mandarina lufton sëmundjet

  02/02/2015 - 15:46
  Në mjekësinë popullore përdoren frutat, lëvozhgat e frutave, gjethet, lulet. 2 shkurt 2015 -  Fruta e mandarinës është shumë e këndshme dhe aromatike. Ajo është e pasur me vitamina A, B, C dhe...
 • Ushqime dimërore

  02/02/2015 - 15:41
  Klima dimërore, kërkon kujdes me ushqyerjen. Për shkak të të ftohtit që mbretëron në dimër dhe sëmundjeve që shkaktohen nga ai, specialistët preferojnë që dy vitamina nuk duhet assesi të na mungojnë...

Pages