Shëndet

 • Kanella dhe mjalti - çifti perfekt

  02/02/2015 - 15:50
    2 shkurt 2015 -  Është dëshmuar se përzierja e mjaltit dhe kanellës shëron një numër të madh të sëmundjeve dhe shkencëtarët në mbarë botën e pranojnë këtë si një mjet efektiv. Gjithashtu, produkt i...
 • Mandarina lufton sëmundjet

  02/02/2015 - 15:46
  Në mjekësinë popullore përdoren frutat, lëvozhgat e frutave, gjethet, lulet. 2 shkurt 2015 -  Fruta e mandarinës është shumë e këndshme dhe aromatike. Ajo është e pasur me vitamina A, B, C dhe...
 • Ushqime dimërore

  02/02/2015 - 15:41
  Klima dimërore, kërkon kujdes me ushqyerjen. Për shkak të të ftohtit që mbretëron në dimër dhe sëmundjeve që shkaktohen nga ai, specialistët preferojnë që dy vitamina nuk duhet assesi të na mungojnë...
 • Thjerrëzat dhe shëndeti

  31/01/2015 - 21:26
  Të gjitha llojet e thjerrëzave kanë indeks të ulët glicemik dhe përmbajnë mjaft proteina dhe minerale. 200 gr thjerrëza ka 16 gr proteina dhe kjo është e barabartë me një racion mishi.   31 janar...
 • Sytë fshehin sëmundjet tuaja

  31/01/2015 - 00:19
  Zhdukja e vetullave tregon në problemet me gjëndrat tiroide, sytë e "lagësht" paraqesin infeksione, të bardhët e syve me ngjyrë të verdhë për problemet me mëlçinë, ndërsa ndjeshmëria në dritë...
 • Erëzat kuruese

  30/01/2015 - 12:11
  Burimet e lashta dhe të reja, librat e mjekësisë dhe botanikës përmendin erëzat si ilaçe të rëndësishme për trajtimin e një sërë sëmundjesh. Përdoren për të prodhuar vajra, ilaçe,afrodiziakë, por...
 • Koper dhe majdanoz për shëndetin e veshkave

  30/01/2015 - 12:04
  Veshkat, gjatë gjithë kohës mbledhin toksina, gurë e kristale të vogla, ndaj pastrimi i tyre është shumë i domosdoshëm.  30 janar 2015 -  Nëpërmjet një recete shumë të thjeshtë mund ta bësh këtë gjë...
 • Mjalti juaj i preferuar

  29/01/2015 - 09:50
  Ka mbi 300 lloje të ndryshme të mjaltit, të dobishëm për probleme të ndryshme shëndetësore. Zbulimi i shijeve të ndryshme aromatike të mjaltit është një udhëtim i pafund! 29 janar 2015 -   Llojet e...
 • "Ja 4 sëmundjet që u marrin jetën shqiptarëve"

  28/01/2015 - 15:31
  28 janar 2015 -  Sëmundjet e zemrës konsiderohen si vrasësi kryesor i shqiptarëve. Një studim i publikuar këtë të martë nga ISHP, mbi gjendjen shëndetësore të popullatës, vëren se 55% e numrit total...
 • Rozmarina, aroma e këndshme që na mbron nga sëmundjet

  28/01/2015 - 10:39
  Që në kohët e lashta njihet për vlerat e saj kurative, por përveҫ dobive prej një erëze, rozmarina njihet edhe për efektin e saj kundër kancerit të lëkurës 28 janar 2015 -  Edhe pse me gjethe të...
 • Luleshtrydhja dhe boronica mbrojnë nga infarkti

  26/01/2015 - 23:36
  Studiuesit pohojnë se sa më shumë të konsumojmë luleshtrydhe dhe boronicë aq më pak do të kemi dhe rrezikun për tu prekur nga sëmundjet e zemrës.  26 janar 2015 -  Konsumimi i rregull i këtyre...
 • Aktiviteti fizik ju mundëson një jetë më të shëndetshme

  26/01/2015 - 00:33
  Aktiviteti fizik është i domosdoshëm për të patur një shëndet të mirë fizik dhe mendor.    26 janar 2015 -  Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, njerëzit që bëjnë rregullisht aktivitet fizik...
 • Vitamina E, antisterile

  25/01/2015 - 17:56
  Kjo substancë kimike është e njohur në shkencë edhe me emrin "tokoferol", që e ka prejardhjen nga një fjalë greke, domethënë "të lindësh". Kjo i është atribuar vitaminës E, për funksionimin kryesor...
 • Si ta shmangni kancerin në mushkëri

  14/01/2015 - 20:39
  Doni që të mos vuani nga kanceri në mushkëri? Atëherë duhet të jetoni në mal. Ekspertët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë zbuluar se njerëzit që jetojnë në lartësi të mëdha kanë më pak shans që...
 • 5 ushqime që garantojnë dhëmbë të shëndetshëm

  08/01/2015 - 19:17
  Ekzistojnë në fakt pesë lloj ushqimesh që garantojnë dhëmbë të shëndetshëm, dhe fatmirësisht janë lehtësisht të sigurueshme. 8 janar 2015 - I gjeni më poshtë: Çaji jeshil - Duket se çaji jeshil është...
 • Vajza, ja një arsye më shumë për ta lënë duhanin

  13/12/2014 - 16:33
  Kërkoni një arsye te forte për te lënë duhanin? Përveç rrezikut për kancer ne mushkëri, ka edhe një rrezik tjetër për te gjitha femrat. 13 dhjetor 2014 -  Nëse cikli menstrual për ju është i...
 • Reduktimi i kripës pakëson dhimbjet e kokës

  13/12/2014 - 16:30
  Reduktimi i përdorimit të kripës mund të çojë në pakësimin e dhimbjes së kokës në masën 30 për qind. Në një studim të fundit, u gjet se njerëzit që e pakësonin kripën në tre gramë në ditë vuanin më...

Pages