Durrësi nuk i hyn në sy/ Durrsakët kundër Hygerta Sakos

24/01/2020 - 13:37

"Unë e kam braktisur Durrësin, nuk më hyn në sy", tha dy net më parë moderatorja sportive, Hygerta Sako në emisionin “Soiree”, çka bëri që dhjetëra durrsakë t’i kundërvihen asaj.

E ftuar në natën e Durrësit, ish-Missi tha se nuk vinte më në qytetin bregdetar dhe se e kishte braktisur pasi nuk gjente më asgjë nga ajo çfarë kishte përjetuar në fëmijëri.

Mirëpo kjo deklaratë nuk është mirëpritur nga patriotët e saj, të cilët në komentet e tyre e ironizojnë, e quajnë mosmirënjohëse apo edhe “durrsjane”.

"Nuk duhet të ishte përzgjedhur në atë panelin e durrsakëve. Kishte plot durrsake e durrsak të tjerë të mrekullueshëm që të flisnin për Durrësin që është qyteti më i mrekullueshëm e më perlë nga të gjithë qytetet.", komenton një ndjekëse e Portalit “DurrësLajm” në linkun e lajmit të postuar në faqen e Facebook.

"Po ti ta kesh për nder që je durrsake mi... Durrësi është qyteti më i bukur, më i qetë, më i dashur, më i kulturuar që ka Shqipria... Pastaj, Durrësi ka dhe pozicionin gjeografik më të mrekullueshëm në gjithë Shqipërinë, 35 min larg nga zhurma e tymi i kryeqytetit, ka detin që gjithë tironsit vijnë çdo fundjavë për atë jodin e detit e për atë qetësinë e peshkun tonë, ke portin, aeroporti afër, ke bukurin, e amfiteatrit...

Është një qytet i mrekullueshëm në çdo aspect, ka gjithçka, lëre njerëzit pastaj që janë të qetë nuk ndërhyjnë në punët e tjetrit dhe dialekti jonë është më i bukuri e më i pastri... Une jam e do jem gjithmonë krenare që jam durrsake.. Ty turp të të vijë, mosmirnjohëse.", shpjegon një tjetër në koment si për të bindur Hygertën që bëri shumë gabim që u shpreh në atë mënyrë për vendlindjen.

"Qyteti më i bukur. Ta kesh për nder dhe të jesh krenare që të thuash jam nga Durrësi, qytet i qetë, i bukur e adhurojnë të gjithë, si kohën e kaluar edhe tani, qytet që mbushesh me frymë. Kam 29 vjet larguar nga Shqipëria dhe e them me krenari që jam jam durrsake, çdo vit unë shkoj në Durrësin tim.", shkruan një komentuese e cila jeton në New York.

Ndërsa një tjetër ndjekës, tallet me deklaratën e moderatores Sako ndërsa "i lutet": Mos na e bëj këtë Hygerta, të lutem!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Arilena Ara ka vendosur të bëhet akoma më bjonde! Këngëtarja e njohur, e cila do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion, ka lyer flokët

E ftuar në emisionin “Ellen Tv Show”, Kris Jenner u vu përballë disa pyetjeve lidhur me familjarët e saj, duke u detyruar të zgjedhë mes

Vrasjet e dy grave njëra pas tjetrës tronditën nga bashkëshortët e tyre tronditën vendin.

Media Britanike, BBC i ka dedikuar një artikull të veçantë pjesëmarrësve të këtij edicioni në "Eurovision", ku është ndalur edhe te këngë

Bebe Rexha ka folur hapur për herë të parë rreth përvojës së saj me çrregullimin bipolar që kur bëri publike diagnozën e saj në prillin t

Fatmir Hysenbelliu i ftuar në emisionin “Glamour Zone” në TV Ora ka treguar sakrificën më të madhe që ka bërë për dashurinë.

Këngëtarja e njohur, Enca Haxhia ka falënderuar të gjithë miqtë dhe dashamirët që i kanë qëndruar pranë në këto çaste të vështira që po k

Mamaja e këngëtares Xhesika Polo, njëherazi edhe motra e këngëtares së njohur Valbona Mema, është ndarë nga jeta ditën e djeshme.

Pas javëve të tëra impenjime për shkak të Megxit, më në fund princi William dhe Kate Middleton kanë marrë disa ditë pushime me fëmijët e