Raporti tronditës i mjekut ligjor për vdekjen e Marilyn Monroe

14/02/2020 - 19:00

Më 6 gusht 1962, Marilyn Monroe u gjet e vdekur në shtëpinë e saj, teksa ylli i Holliwood kishte ende receptorin e telefonit në dorë, e shtrirë me fytyrë poshtë dhe asgjë veshur. Aktorja e njohur besohet se ka vrarë veten teksa pranë saj ishte një shishe tabletash e zbrazur, ndërsa zhurmat vijonin për një histori dashurie me presidentin amerikan John F. Kennedy.

Pas vdekjes së saj tronditëse, drejtori i funeralit që ndihmoi në përgatitjen e trupit të Marilyn ka përshkruar detaje të sikletshme për gjendjen e trupit të saj kur u gjet e vdekur. Allan Abbott e Ron Hast menaxhonin shërbimin funeral të personave të famshëm në vitet 1960-të dhe në një libër të fundit Abbot tregon se Marilyn thuajse nuk njihej në momentet pas vdekjes.

Duke hyrë në detaje makabre ai raporton se fytyra e saj që zakonisht ishte e mrekullueshme, ishte mbuluar nga pulla të kuqe.

Rrënjët e zeza të flokëve të Marilyn ishin shumë të zgjatura dhe sipas tij, ish-ylli i kinemasë kishte nevojë urgjente për manikyrë e pedikyrë.

Më tej ai thotë: “Kur ne zbuluan çarçafin që e mbulonte, ishte thuajse e pamundur të besoje se ishte trupi i Marilyn Monroe.”

Allan insiston se superstari 36-vjeçar dukej si një grua e vjetër që nuk kujdesej për paraqitjen e saj.

“Ajo dukej si një grua e rëndomtë, por sigurisht rrethanat e vdekjes së saj e kishin përkeqësuar pamjen dhe ajo nuk njihej”.

“Kur dikush vdes graviteti bën që gjaku të bjerë në pikat më të ulëta të trupit, një gjendje e quajtur lividitet, dhe duke marre parasysh që shumica e njerëzve vdesin të shtirë me kurriz, largimi i ngjyrës është i dukshëm”.

Sipas raportit, trupi i vdekur i Marilyn ishte me fytyrë poshtë dhe kjo solli pullat e kuqe në fytyrë. Abbott insiston se qafa e saj ishte e enjtur dhe flokët e ngatërruar.

“Dukej që kishte kohë që nuk i kishte lyer flokët, sepse rrënjët ishin zgjatur shumë. Flokët e saj natyrale ishin kafe, jo bionde. Këmbët nuk i kishte rruar prej ndoshta një jave”, thotë mes te tjerash ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Monica Bellucci është një ndër aktoret më të njohura italiane, e kjo jo vetëm falë talentit të saj, por edhe pamjes së jashtme.

Aktori i njohur, Herion Mustafaraj, ishte i ftuar këtë pasdite në programin “Rudina”, në Tv Klan.

Young Zerka dhe Ronela Hajati, janë një nga çiftet më të përfolura të momentit, dhe për faktin që të gjithë e dinë që janë prej vitesh ba

Robert Berisha është një ndër personazhet më të komentuar për momentin për shkak edhe të marrëdhënies së tij me Nora Istrefin.

Këngëtarja e njohur shqiptare, Rita Ora, kohët e fundit ka qenë tejet aktive në publikimin e fotografive ku shfaqet provokative.

I vjetër dhe dorështrënguar. Është ky motivi për të cilën Meital Dohan, 40-vjeçarja artiste, ka lënë aktorin 78 vjeçar Al Pacino.

Reperi i njohur Pop Smoke, është vrarë me armë zjarri brenda banesës së tij. Autoritetet njoftojnë se muzikanti i famshëm, emri i vërtetë

Almeda Abazi dhe Tolgahan Sayisman u bënë prindër për herë të parë në muajin maj të vitit që lamë pas. Almeda solli në jetë djalin e tyre

Aktori James Bond ka anulluar premierën e filmit të tij të ri në Kinë për shkak të virusit vdekjeprurës, koronavirus.

Modelja e njohur e Playboy, Heather Elizabeth Parkhurst është sulmuar nga dy qentë e saj Pitbull e për pasojë ka përfunduar në spital.