Diplomohet brezi i 18-të i maturantëve të shkollës “Mihal Ekonomi”: Ne ia dolëm! (VIDEO)

01/07/2020 - 14:43

Guxoni të ëndërroni dhe ëndrra do te bëhet pjesë e realitetit tuaj!

Nën moton e kësaj thënieje, u diplomua brezi i 18-të i maturantëve të shkollës “Mihal Ekonomi”.

Atmosfera e bukur festive me muzikë shoqëroi emocionet e nxënësve, mësuesve dhe prindërve që pavarësisht situatës nuk munguan në këtë eveniment, nga më rëndësishmit në jetën e një nxënësi.

“Ne ia dolëm! Ju na dhatë flatra e ne jemi gati të fluturojmë”, e mbylli fjalimin e saj Presidentja e Senatit të shkollës Rexhina Hysi.

Njëra ndër maturantet e shkëlqyera Sara Cami, pas falënderimeve të shumta me doza të mëdha emocioni u shpreh: “E gëzofshim diplomën e parë dhe u gëzofshim prej saj”.

Finalizimi i këtij rrugëtimi erdhi pas përpjekjeve të tre viteve të fundit por jo vetëm. Ky brez maturantësh do të mbahet mend si matura që sfidoi veten, që u perball me vështirësi të paparashikuara, ndaj dhe gëzimi në zemrat e të gjithëve, mirenjohja ndaj punës së palodhur të mësuesve kapërceu çdo kufi.

Vlen të theksohet se rezultat e maturës shtetërore qenë tejet të larta. Shumë nxënës në lëndë të ndryshme u vlerësuan me notë maksimale, ndërsa mesatarja e maturës shtetërore në të katër provimet ishte 9.3.

Përqafime, lot, lule, foto iu bashkuan mbrëmjes duke krijuar një atmosferë të ngrohtë që do të mbetet një kujtim i vyer në zemrën e çdo maturanti.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria dy vitet e fundit po aplikon stimuj në vlera monetare për nxitjen e lindjeve duke dhënë subvencione direkte për çdo fëmijë të lin

Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendra për të Drejtat e Fëmijëve publikuan sot Raportin Vjetor Kombëtar “Rinia 2020” në Ditën Ndërkombë

Presidenti Ilir Meta njofton se sot ka marrë vesh lajmin se Këshilli Rajonal i Abrucos ka votuar për njohjen e arbërishtes si gjuhë zyrta

Gjatë inspektimit në spitalin e Lezhës, ministrja Manastirliu deklaroi se po vijon fuqizimi i spitaleve rajonale dhe përgatitja e tyre si

Mjeku Ilir Alimehmeti ka publikuar një studim të ri, ku tregohet se Covid 19 është zbutur, por nuk e ka humbur aftësinë e transmetueshmër

Mjeku Tritan Kalo ka apeluar për respektimin e masave me qëllimin frenimin e përhapjes së infeksioneve.

Pas shpërthimit të pandemisë gjimnazi “Petro Nini Luarasi” dyert e shkollës i hapi vetëm në ditët kur u zhvilluan provimet e maturës.

Të dhënat nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe studime nga institucione të tjera e kanë vërtetuar se Shqipëria ka nivelin më të ulë

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka shpërndarë një video mesazh të mjekes Najada Çomo.