Pensionisti nga Durrësi që ka pasion kopshtarinë, fqinjët e tij me fat që e kanë në lagje (VIDEO)

23/05/2020 - 16:40

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë. Banorët e një blloku pallatesh të lagjes nr.1 pranë detit, janë me fat që kanë fqinj Andrean, pasi ai përpiqet çdo ditë t’i shtojë gjelbërimin dhe më shumë ngjyra lagjes ku banon, duke marrë nga ana tjetër kënaqësinë vetjake prej rritjes së bimëve dhe falënderimet e banorëve.

“Me aq mundësi sa kam, kujdesem që ta mbaj ambientin e gjelbëruar. Kemi mbjellë ca lule, ca pemë. E pastroj, e vadis si ta kem bahçen time, që të ketë gjelbërim dhe gjallëri për njerëzit që do ulen këtu e ta shijojnë”, thotë Andrea.

Ai ka dhe një kërkesë për shërbimin e Komunales për të mbjellë brenda mundësive 3 pemë, për të cilat kujdesi pa diskutim nuk do të mungojë rregullisht nga duart e tij.

Andrea përpiqet që t’iu përcjellë një mesazh të rinjve që të ndërgjegjësohen dhe të kujdesen e ta duan natyrën.

Një nga banorët e moshuar që i bashkohet tavolinës që Andrea ka vendosur për t’u mbledhur me fqinjët, është Kristo Bello. Ai ka vizituar shpesh Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku siç thotë, ka gjelbërim pa fund, dhe i bashkohet kërkesës së Andreas për të mbjellë disa pemë në këtë lulishte, pasi këtij brezi iu bëjnë mirë hapësirat e gjelbra. 

S.L.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi

Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe nga ana tjetë

Ministria e Shëndetësisë publikon udhëzuesin për masat që duhet të ndërmarrin institucionet e kopshteve dhe çerdheve në prag të hapjes, n

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në Ditën Kombëtare të Jetimëve ka zgjedhur të shprehë mirënjohjen për

Muaji i Ramazanit në Shqipëri dhe në mbarë botën, pritet me shtim në adhurime nga besimtarët myslimanë, pasi janë 30 ditë dedikuar më shu

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nga Spitalin Universitar ‘Shefqet Ndroqni’ ka deklaruar se prej ditës

Të paktën 2.82 milionë leje për dalje janë marrë nga qytetarët në e-albania gjatë muajit prill kur lehtësitë ishin ende të vogla dhe qark