1 Qershori në Institutin e të Miturve, prindërit takohen me fëmijët e dënuar pas shumë muajsh (VIDEO)

01/06/2021 - 14:53

Ka qenë një festë ndryshe kjo e një qershorit në Institutin e të Miturve në Kavajë. Prindërit janë takuar e kanë kaluar kohë pas më shumë se 12 muajsh me fëmijët e tyre që vuajnë dënimin për vepra të ndryshme penale.

Ka patur lot e përqafime të gjata midis prindërve dhe fëmijëve të tyre në takim, për shkak se Drejtoria e Burgjeve kishte pezulluar çdo takim me të afërmit si rezultat i pandemisë.

Ministria e Drejtësisë organizoi një aktivitet kulturor e artistik, ku vetë fëmijët që vuajnë dënimin në këtë institucion, apo janë në hetim e sipër, kanë shpalosur talentin  e tyre në poezi, pikturë e recitim.

Të miturit nga mosha 14 deri në 18 vjeç janë dënuar për krime të ndryshme, duke nisur nga vjedhjet, grabitjet me armë, krimet seksuale etj..

Dhurata Hysenllari, nëna e një 15-vjeçari, i dënuar si bashkëpunëtor i rojes së shkollës, në Babrru (Abaz Dokut) për përdhunimin e një 15-vjeçareje në Tiranë, thotë se nga minorenët e arrestuar vetëm djali i saj u dënua me 3.5 vjet burg.

Hysenllari tha se djali i saj i mitur është duke vuajtur dënimin ndërsa një tjetër djalë u lirua vetëm dy muaj pas arrestimit.

Në Kavajë gjendet edhe minoreni i cili u arrestua për grabitjen e argjendarisë në Vlorë.  17-vjeçari është në proces hetimi. Nëna e tij e revoltuar thotë se kishte një muaj që kishte bërë denoncim për të gjetur djalin, por policia nuk kishte vepruar, derisa djali i saj u kap i armatosur pas grabitjes së argjendarisë.

Të tjerë të rinj janë për krime më të vogla, por që janë dënuar maksimalisht. Si përsëritës i vjedhjeve të ndryshme një minoren është dënuar me 5 vjet heqje lirie ndërsa babai i tij shpreson që djali të rehabilitohet. Zëvendësministri i Drejtësisë deklaroi lehtësim të masave  në burgje.

"Do të kërkojmë lehtësimin e masave, pasi takimet kanë qenë të pezulluara për shkak të pandemisë", tha Klajdi Karameta.

Megjithatë të rinjtë edhe pasi të dalin nga nga ky institucion riedukimi jashtë i pret një sfidë edhe më e madhe për të mos rënë sërish pre e rrugëve të kriminalitetit.

Institucionet mbajnë përgjegjësi vetëm në kohën kur ata gjenden brenda telave me gjemba.

"Në mbyllje të dënimit dhe integrimit të tyre në jetë, sfida i përket të gjithë shoqërisë", pohoi zëvendësministri i drejtësisë.

Në institucionin e riedukimit të të miturve në Kavajë qëndrojnë të mitur nga i gjithë vendi.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pasojat që pandemia shkaktoi në aktivitetet ekonomike u reflektuan dhe në tregun e punës, i cili nuk po arrin të rimëkëmbet duke cenuar k

Rritja e numrit të vetëvrasjeve në Shqipëri u atribuohet faktorëve ekonomikë dhe socialë.

Shqipëria u rendit shumë keq në një nga treguesit më të rëndësishëm të zhvillimit të qëndrueshëm global, vdekshmërinë foshnjore.

Fqinjësia e mirë, trokitja në derën e komshiut për të kërkuar diçka, shkëmbimi i vizitave, komunikimi njerëzor etj, janë disa nga vlerat

Vitin e kaluar humbën jetën nga sëmundjet tumorale 3589 persona, pothuajse në të njëjtin nivel me vitin paraardhës, por të dhënat tregojn

Nga viti 2015 kur nisi zbatimi i reformës së pensioneve, mosha mesatare e daljes në pension arriti në 63.3 vite, me një rritje mesatare 7

Bashkia e Tiranës ka reaguar pas lajmit të publikuar një ditë më parë në media, se nuk do të ketë në qarkullim abone të përgjithshme.

Banka Botërore ka vlerësuar se Shqipëria duhet të investojë mbi 98 milionë dollarë si pjesë e përgatitjes ndaj emergjencave dhe përgjigje

Pandemia e Covid-19 ka dhënë pasoja të rënda në rritjen e fataliteteve në vend në vitin 2020, sipas të dhënave zyrtare të INSTAT.