100 qendra shëndetësore do rehabilitohen gjatë vitit, Manastirliu: Standard i ri shërbimi

17/08/2019 - 16:49

Rehabilitohet qendra shëndetësore e Voskopojës, një investim i Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, në kuadër të programit kombëtar të rehabilitimit të 300 qendrave shëndetësore në vend.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e shoqëruar nga kryetari i Bashkisë, Prefekti dhe deputetët e Korçës inspektuan qendrën e re në Voskopojë, e cila i shërben 2200 banorëve të kësaj zone por edhe turistëve të shumtë.

“Po ndërhyjmë me investime rrënjësore me programin kombëtar të rehabilitimit të 300 qendrave shëndetësore dhe ambulancave në gjithë vendit, ku zonat turistike janë pjesë e këtij programi. Qendra shëndetësore e Voskopojës është transformuar për të ofruar shërbim cilësor banorëve të kësaj zone por edhe shumë turistëve që e frekuentojnë Voskopojën gjatë gjithë vitit”, tha Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale tha se ka nisur puna për rehabilitimin e 100 qendrave shëndetësore në vend.
“80 qendrat e para përfunduan, tani ka nisur puna për 100 qendra të tjera shëndetësore që do të rehabilitohen këtë vit”, tha Manastirliu.

Qendra shëndetësore e Voskopojës ofron shërbim 7 ditë të javës, duke i shërbyer banorëve dhe turistëve gjatë gjithë vitit.
Voskopoja ka sot një qendër model të kujdesit parësor, investim i qeverise shqiptare me vlerë  2.9 milionë lekë. E rehabilituar me standarde bashkëkohore, kjo qendër i shërben rreth 2200 banorëve të kësaj zone.

Në vitin 2018, në Qarkun Korçë janë rikonstruktuar 6 Qendra Shëndetësore dhe ambulanca (Q.SH. Nr. 3 Lagja 5 dhe 16, Q.SH. Nr. 2 Lagja 4, Q.SH. Ravonik, Voskopoje, Q.SH. Bashkia Ersekë, QSH ne Leskovik).

Investimet në parësor do të vijojnë në këtë Qark edhe në vitin 2019 ku brenda vitit pritet të përfundojë rehabilitimi i 9 qendrave shëndetësore dhe ambulancave (QSH nr 10-18 ne qytetin Korce; Ambulance  Fshati Boboshtice; QSH ne fshatin Sovjan; Q.SH. Fshati Zvirinë, QSH Bucimas – Tushemisht; Konsultori i Gruas Pogradec; Q.SH. Fshati Miras; Ambulanca Fshati Borovë; Q.SH. Fshati Çlirim).

Në të gjithë vendin janë në proces rehabilitimi 100 qendra shëndetësore dhe ambulanca.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Janë testuar 13 raste të dyshuara tek udhëtarë që kanë histori udhëtimi me vendet e prekura nga koronavirusi i ri dhe rezulton deri

Shqipëria dhe Italia kanë nënshkruar një protokoll bashkëpunimi për forcimin e ndërveprimit në fushën e shërbimit shëndetësor, duke përfs

Pas evidentimit të situatës shëndetësore me prezencë komunitare të koronavirusit në Itali, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Një qytetar nga Tirana Andreja Pepkolaj ,pretendon se zgjidh problemet shëndetësore e sociale të njerëzve , duke u lutur e kryer rituale

Emisioni “Historia ime” në Tv Klan solli ditën e sotme historinë e pazakontë të një 85-vjeçari.

Detaje të reja zbardhen për krimin brenda familjes në Xhafzotaj të Durrësit ku Lulzim Cuku vrau bashkëshorten e tij Manjola Cuku në mënyr

"Qeveria po përgatit një paketë të plotë mbështetëse konkrete për kthimin e mjekëve shqiptarë të diasporës, që nga bonusi dhe incentivat

Kryetarja e Komisionit të Arsimit dhe Medias, Fatjona Dhimitri, i kërkon publikisht ministres së Arsimit, Besa Shahini, të japë dorëheqje

Fotot e të sëmurëve në fund të jetës, por edhe të vdekur. Foto që do t’ju bëjnë që ta lini vesin e duhanit.