17 degë studimi nuk kanë asnjë student, 56 programe rrezikojnë mbylljen

03/11/2019 - 17:28

56 degë në Universitete rrezikojnë mbylljen pas perfundimit të raundit të tretë të regjistrimeve. Në 17 programe studimi nuk figuron asnjë student. Mosinteresimi vihet re më se shumti në programet e Histori – Gjeografisë si dhe të Fizikës e Matematikës.

“Referuar numrit të studenteve në këto 56 degë që arrin numri 200, edhe sikur të dëmtohet merita e preferenca e studentëve që fakultetet të bëjnë atë që bënë edhe vitin e kaluar, pra të kalojnë nga njëri program studimi tek tjetri për t’i plotesuar ato, sërish 36 degë nuk i shpëtojnë dot mbylljes”, thotë eksperti Rigels Xhemollari.

Ulja drastike e numrit të studentëve mund të sjellë falimentimin e Universiteve në rrethe, për shkak të mungesës së parave për të mbajtur administratën dhe stafin akademik.

“Fondi i mësimdhënies sigurohet 30% nga tarifat e studentëve. Në këto kushte do të kemi pedagogë të papunë, mungesë stafi, falimentim të Universiteteve”.

Për ekspertët, zgjidhja e kësaj situate është shfuqizimi i kriterit të mesatares, praktikë që u zbatua për Universitetin e Sportit dhe të Arteve.

Tv Klan

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vëllazëria Ungjillore Shqiptare doli në një deklaratë për mediat këtë të hënë duke mohuar që familja Josifi të ketë lidhje me ato që pred

Ministria e Shëndetësisë njoftoi ndarjen nga jeta këtë mëngjes të dr.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka shpërndarë në Facebook një mesazh të mjekes Silvana Çeliku për situatën e përkeqësuar pre

Instituti i Shëndettit Publik ka dhënë disa këshilla për qytetarët shqiptarë që udhëtojnë me makina gjatë stinës së nxehtë të verës.

Shkolla jopublike 9 dhe 12-vjeçare “Pavarësia” në Durrës, është gati për të pritur nxënësit në vitin e ri shkollor 2020-2021, nën kushtet

Ish-Myftiu i Tiranës Ylli Gurra, i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” deklaroi se ngjarja e rëndë në Kombinat të Tiranës, ku nëna d

Ministrtja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu iu bën apel të rinjve për të marrë përgjegjësi individuale për të frenuar përhapjen e korona

Ujësjellës Kanalizime Durrës i është përgjigjur pozitivisht thirrjes së Kryqit të Kuq për të dhuruar gjak për nevojat e spitalit.

Regjistrimi në universitete do të nisë në fund të korrikut dhe të tre raundet do të aplikohen në U-albania.

Në Gjykatën e rrethit Gjyqësor Durrës, është në gjykim çështja civile me nr.