25 studentë dhe profesorë italianë nisin udhëtim më këmbë në Via Egnatia

19/08/2015 - 19:29

·       Fotot e para nga Tirana, Durrësi dhe kampingu i Golemit

19 gusht 2015 –  Të martën, më 18 gusht 2015, në një aktivitet të organizuar në sheshin pranë Teatrit Kombëtar në Tiranë, Ministri i Zhvillimit, Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj, u hapi dritën jeshile të udhëtimit të parë 25 studentëve e profesorëve të Universitetit të Venecias për të bërë udhëtimin përmes rrugës antike Egnatia.

25 vizitorët mbërritën më 18 gusht 2015 në Tiranë. Sikurse ka njoftuar dhe portali “durreslajm.com”, studentët dhe profesorët e Universitetit të Venecias do të nisin udhëtimin më këmbë në Via Egnatia së bashku me një ekip specialistësh shqiptarë. Ky udhëtim zgjat deri në 31 gusht 2015 dhe është i pari udhëtim në rrugën antike Via Egnatia. Udhëtimi i paraprin një projekti ambicioz për shndërrimin e kësaj rruge të vjetër, në një produkt të mirëfilltë turistik. Po më 18 gusht 2015 grupi ka mbërritur në qytetin e Durrësit dhe prej këtu, nëpër trasenë hekurudhore ka shkuar në Golem në kamping. Të mërkurën më 19 gusht u nisën më këmbë nëpër gjurmët e rrugës Egnatia.

/përg. th. m. portali “durreslajm.com”/

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një familje e re në Shkodër është shtuar ditën e sotme me tre fëmijë. Trenjaket Elena, Soleil dhe Kristel gëzojnë shëndet të plotë.

Gëzim i trefishtë për familjen nga Hasi, për ardhjen në jetë shëndosh e mirë të trenjakëve Marleo, Ajla dhe Anea në maternitetin "Koço Gl

Pas sanitares Tire Alldervishi që punonte në spitalin Covid 2 e cila zhvati nga paratë vajzën e një pacienteje me koronavirus, emisioni S

Fiks Fare denoncoi një skandal në shëndetësi, ku një viktime nga Covid 19 i kanë vjedhur një pajisje oksigjeni me vlerë 5 mijë euro.

Shqipëria konsiderohet si një ‘parajsë’ për pensionistët e huaj, për shkak të kostos së lirë të jetesës raport me të ardhurat me tyre.

Mjekja shqiptare, Eneida Doko, 34 vjeç, ndërroi jetë në Gjermani pas një aksidenti rrugor.

Në këtë javë të dytë të vaksinimit anti-covid ata që po i nënshtrohen këtij procesi është personeli shëndetësor i pavionit COVID të Pedia

Përfaqësuesi i Kishës Orthodokse në Lezhë, Koço Kapedani, i cili u dhunua nga punonjësi i një firme private ka folur për "News 24".

Mjekja shqiptare, Eni Doko, e cila jetonte në Gjermani ka ndërruar jetë në moshë të re.

Vajza e piktorit të njohur shqiptar, Mustafa Arapi ka njoftuar se babai i saj është shtruar ditën e djeshme në spitalin "Shefqet Ndroqi",