25 të rinj pjesë e programit ReLOaD, Problematikat e zonave rurale në vëmendje të bashkisë Durrës (VIDEO)

11/06/2019 - 18:55

25 të rinj të zonave rurale të bashkisë së Durrësit (njësive administrative Katund i ri dhe Manzë) janë bërë pjesë e projektit “Forcimi i demokracisë rurale përmes hulumtimit dhe advokacisë”, që po zbatohet nga Qendra e Zhvillimit të Shoqërisë Civile (CSDC), në kuadër të Programit Rajonal mbi Demokracinë Vendore në Ballkanin Perëndimor (ReLOaD), financuar nga Bashkimi Evropian dhe zbatuar nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP).

“Projekti në fjalë, në të cilin janë angazhuar 15 gjimnazistë dhe 10 studentë, synon forcimin e demokracisë vendore në zonat rurale përmes fuqizimit të të rinjve në dy fusha kritike – procesi kërkimor dhe strategjitë advokuese”,-bën të ditur drejtuesja e CSDC Durrës, Mirjam Reçi.

Problematikat e zonave rurale të Durrësit mbeten ende të shumta, por angazhimi i të rinjve në zgjidhjen e tyre, në krijimin e “korridori” komunikimi mes të rinjve dhe zyrtarëve vendorë për t’i sjellë problemet e zonave të tyre në vëmendjen e drejtuesve të bashkisë, do të mundësojë adresimin e shqetësimeve tek personat përgjegjës, që do të ofrojnë në të ardhmen zgjidhjen konkrete të tyre.

“Të rinjtë e përfshirë në këtë projekt janë të interesuar të ndryshojnë komunitetin ku jetojnë dhe për këtë arsye ata ndoqën një program 15 javor me qëllim përmirësimin e njohurive dhe aftësive të lidhura me proceset analitike, kërkimore dhe advokuese. Ata u trajnuan nga pedagogë të UAMD-së dhe zhvilluan takime me drejtues vendor, ekspertë dhe aktorë të Shoqërisë Civile”,-bën të ditur Livia Kreko, koordinatore e projektit.

Leksionet u kombinuan me vizita në terren, seminare, ditë të hapura në zonat rurale dhe zhvillimin e projekteve individuale e në grup. Ky program mbështetet në praktikat dhe metodat më të mira të forcimit të demokracisë vendore në nivel global.

Në përfundim të trajnimit 15 javor, të rinjtë pjesëmarrës në programin ReLOaD (Programi Rajonal mbi Demokracinë Vendore në Ballkanin Perëndimor), vunë në jetë 10 mini-projekte, që kishin për qëllim forcimin e demokracisë vendore në fshatin ku jetojnë.

Në reportazhin e realizuar mbi këtë projekt, të rinjtë pjesëmarrës rrëfejnë se ata kanë evidentuar në komunitetet ku jetojnë problematikat më të mprehta si mungesa e furnizimit me ujë të pijshëm, mungesa e ngrohjes në shkolla, infrastruktura rrugore e rënduar etj dhe kanë nxitur banorët të plotësojnë pyetësorët, për t’i parashtruar më pas këto problematika në bashkinë e qytetit dhe strukturat përgjegjëse.

Megjithëse skeptikë në fillim për punën e të rinjve, banorët e këtyre zonave rurale kanë ndryshuar mendim dhe tashmë e përkrahin iniciativën e tyre për të qenë një zë më shumë dhe për të luajtur një rol kyç në zgjidhjen e shqetësimeve të komunitetit të njësive administrative Katundi i ri dhe Manzë.

Programi ReLOaD synon të zvogëlojë hendekun midis zonave urbane dhe rurale në bashkinë Durrës duke fuqizuar të rinjtë që jetojnë në fshatra. Programi në fjalë vlerësohet shumë pozitivisht edhe nga bashkia e qytetit bregdetar, pasi impakti që do të kenë iniciativat e të rinjve do të përkthehet në përmirësim të cilësisë së jetesës së komuniteteve, ku ata banojnë.

"Programi ReLOaD vjen si një domosdoshmëri për bashkinë e Durrësit sepse me reformën e re territoriale dhe administrative duheshin adresuar kërkesat dhe shqetësimet e qytetarëve",- thotë Ina Xhakoni, drejtoreshë e Politikave të Zhvillimit në bashkinë e qytetit bregdetar.  

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Emocione të forta në puntatën e sotme të rubrikës “Ka një mesazh për ty” në emisionin “E Diela Shqiptare” në Tv Klan.

Stina e nxehtë e verës ka shtuar edhe problemet shëndetësore, kryesisht çrregullime gastrointestinale, alergji dhe problemet respiratore

Rruga Elbasan-Tiranë, te rrethrrotullimi i qendrës tregtare TEG u përgjak në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme për shkak të një

Kurora e gjelbër e Durrësit, ose mushkëria e qytetit bregdetar në Kodër Vilë në Durrës është duke u masakruar ditët e fundit.

Me rastin e Ditës Botërore të Dhurimit të Gjakut, universiteti “Aleksandër Moisiu” u vizitua nga një grup parlamentarësh të Komisionit pë

Dita Botërore e Breshkave përkujtohet çdo vit më datë 16 qershor duke i kushtuar një rëndësi të veçantë ruajtjes së këtyre llojeve global

Asnjë durrsak nuk e kishte menduar ndonjëherë më parë që do të vinte një ditë që për të bërë plazh do qëndronin edhe mbi gurë.

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe Dekani i Fakultetit të Teknologj

Pas provimit të parë të maturës shtetërore, atij të gjuhës së huaj të kryer më 7 qershor, mbi 36 mijë maturantë në Shqipëri do t’i nënsht

Muajt e parë të vitit 2019 shënojnë një rritje të numrit të azilkërkuesve në Bashkimin Europian.