3-fishohen çmimet e perimeve në Durrës, konsumatorët braktisin tregun (VIDEO)

Postuar: 12/02/2018 - 16:10

Muaji shkurt ose "palca" e dimrit ka shënuar rritje drastike të çmimeve në markatën e Durrësit. Të gjitha produktet janë me çmime të larta për konsumatorin durrsak, i cili numërohet me gishta në bankinat e tregut.

Tregtarët thonë se çmimet janë rritur nga shumica dhe kjo ka bërë që fuqia blerëse të ulet në maksimum. Prej perimeve, zarzavateve dhe frutave të stinës ose jo, të gjitha janë me 50 % më shumë se në fund të vitit të shkuar.

Si rrallë herë më parë, çmimet e perimeve kanë arritur majat, krejtësisht të papërballueshme për konsumatorin e përditshëm, pa përmendur pensionistët, ata me ndihmë ekonomike dhe sociale, apo edhe ata me paga minimale.

Tregtarët ankohen se xhiroja ditore ka rënë në minimumin historik. Sallata jeshile varjon nga 2500 deri deri në 3 mijë lekë kg, ndërsa rukola ka shkuar 5 mijë dhe 7 mijë lekë kg, sipas cilësisë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për vitin 2018 Shqipëria ka numrin më të lartë të të burgosurve për 100 mijë banorë.

   Trendi i vajzave të reja dhe jo vetëm për të zbehur rrudhat në fytyrë apo për të zmadhuar pjesë të ndryshme me “lifting” apo mbushje,

   “Fiks Fare” solli mbrëmjen e së hënës historinë e një vajze të vogël, Elvanës 6-vjeçare, të cilën gjakësi e ka detyruar të nisë shkoll

Është rikthyer sërish në emisionin "Me zemër të hapur" historia e incestit në një familje në Tiranë, ku babai ndodhet pas hekurave pasi a

Një ditë para fillimit të shkollës, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka vizituar Shtëpinë e Fëmijëve “Z

Në kohën e digjitalizimit dhe ndryshimit teknologjik, Zvicra po përballet me mungesën e inxhinierëve edhe specialistëve të telekomunikaci

Çdo vit numri i fëmijëve që braktisin shkollën për shkaqe ekonomike është i madh në Durrës e kryesisht në zonën informale të ish-Kënetës.

Arben Kristopulli i paralizuar nga këmbët jeton vetëm prej vitesh pa asnjë njëri që të kujdeset për të.

“Babai im ne Shqipëri ka një sëmundje serioze që duhet të kalojë një operacion kirurgjikal të vështirë.