Administrata 5 muaj pushim në vit, jo i njëjti fat për të vetëpunësuarit

13/04/2019 - 16:42

Administrata pushon gati 5 muaj të një viti kalendarik. Nga 365 ditët e vitit punonjësit e administratës punojnë vetëm 219 ditë, ndërkohë që 146 ditët e tjera ata pushojnë. Të shtunave dhe të dielave, administrata është e mbyllur si dhe për 14 ditët e festave zyrtare.

Shtojmë këtu dhe 28 ditët e lejes së zakonshme.

Viti fillon me pushim, pasi janë festat e Vitit të Ri. Pasuar më 14 mars me ditën e verës dhe 22 mars me Ditën e Nevruzit. Ndërkohë që më 21 prill shënohet e diela e Pashkëve Katolike, ndërsa më 28 prill e Pashkëve Ortodokse. Në këto raste që festat zyrtare bien në ditët e pushimit javor, e hëna kthehet në ditë pushimi.

Në ditën e parë të majit pushohet për Ditën Ndërkombëtare të Punëtorëve. Dita e bajramit të Madh mbahet më 5 qershor, ndërsa më 12 gusht dita e Kurban Bajramit.

Më 05 shtator kujtohet dita e shenjtërimit të Nënë Terezës. Për festat nacionale pushohet gjithashtu, më 28 dhe 29 nëntor. Festat zyrtare mbyllen në dhjetor me Ditën Ndërkombëtare të Rinisë më 08 dhjetor dhe me Krishtlindjet më 25.

Të punuarit në këto ditë, sipas kodit të punës është e ndaluar. Ndërkohë që e kundërta ndodh me punjonjësit në privat. /TCH

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Emocione të forta në puntatën e sotme të rubrikës “Ka një mesazh për ty” në emisionin “E Diela Shqiptare” në Tv Klan.

Stina e nxehtë e verës ka shtuar edhe problemet shëndetësore, kryesisht çrregullime gastrointestinale, alergji dhe problemet respiratore

Rruga Elbasan-Tiranë, te rrethrrotullimi i qendrës tregtare TEG u përgjak në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme për shkak të një

Kurora e gjelbër e Durrësit, ose mushkëria e qytetit bregdetar në Kodër Vilë në Durrës është duke u masakruar ditët e fundit.

Me rastin e Ditës Botërore të Dhurimit të Gjakut, universiteti “Aleksandër Moisiu” u vizitua nga një grup parlamentarësh të Komisionit pë

Dita Botërore e Breshkave përkujtohet çdo vit më datë 16 qershor duke i kushtuar një rëndësi të veçantë ruajtjes së këtyre llojeve global

Asnjë durrsak nuk e kishte menduar ndonjëherë më parë që do të vinte një ditë që për të bërë plazh do qëndronin edhe mbi gurë.

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe Dekani i Fakultetit të Teknologj

Pas provimit të parë të maturës shtetërore, atij të gjuhës së huaj të kryer më 7 qershor, mbi 36 mijë maturantë në Shqipëri do t’i nënsht

25 të rinj të zonave rurale të bashkisë së Durrësit (njësive administrative Katund i ri dhe Manzë) janë bërë pjesë e projektit “Forcimi i