Avokatja e njohur në Durrës ngre shqetësimin: Dua të gjej një lagje, brenda qytetit tim!

02/06/2021 - 20:46

Fqinjësia e mirë, trokitja në derën e komshiut për të kërkuar diçka, shkëmbimi i vizitave, komunikimi njerëzor etj, janë disa nga vlerat e së kaluarës që shoqëria moderne thuajse i ka harruar.

Ritmi frenetik i jetës, por edhe pandemia që vazhdon prej më shumë sesa një viti i ka forcuar edhe më shumë distancat mes njerëzve.

Avokatja e njohur në Durrës, Luljeta Petani, duket se ka nostalgji për të kaluarën, për lagjet e dikurshme të qytetit, për fqinjësinë e mirë, për shtëpitë private të rrethuara me avlli e gjelbërim.

Në një postim në rrjete sociale, ajo ngre shqetësimin, se ndryshe nga zonat rurale, ku njerëzit vazhdojnë të ruajnë marrëdhëniet e ngushta të familjaritetit me njëri tjetrin, në pallatet shumëkatëshe shpesh komshinjtë nuk njihen apo thjesht përshëndeten në ashensor.

“Dua te gjej nje lagje, brenda qytetit tim!”,- shkruan Petani, ndërsa më pas bën krahasimin mes pallatit ku jeton dhe komunitetit të Katund Sukthit.

“Vendbanim njerezish ne komunitet, ashtu sikunder jemi rritur e kemi jetuar dikur!

Me oborre, pragje tek portat si dilur kur ne muzg uleshin nenat shamibardha dhe bisedonin,shesh lojrash per femijet ,gra qe i kerkonin me filxhan ne dore,dicka fqinjes se saj.... !

Tani....!!??

Ne qytetin tim ,nuk shoh me lagjen ku kam lindur dhe jam rritur!

Kudo qe te kthesh koken sheh vec pallate qe duken sikur bien mbi njera tjetren!

Kam 17 vjet qe banoj ne pallat dhe nuk i njoh banoret.

Hyjme e dalim ne ashensore.

Nuk ka me vizita per festa,Bajram e Pashke!

Lyej cdo here mbi 100 veze,dhe askush nga fqinjet nuk vjen te bej gezuar e te marrin vezet dhe karramelet !

As femijet e fqinjeve jo e jo!

Si u katandisem keshtu !!!??”,- shtron avokatja pyetjen.

Më pas, ajo parashtron edhe kërkesën e saj, por që me betonizimin e qytetit duket i pamundur.

“Duhet dhe dua lagje ne qytetin tim me fqinjesi qe te gezojme!

Nje jete eshte!

Jo njesi administrative si i thone tani ...!”,- shkruan ajo.

Postimi i plotë:

Dje po shkonim per te blere fidana sallate dhe bishtajash ne nje vend ne Katund Sukth !

Jam befasuar nga ndertimet e shtepive dhe rregullesia urbanistike e ketyre ndertimeve !

Shtepia te bukura ,te reja dhe pothuajse ne vije te drejte !

Por mbi gjithcka ,ajo qe me beri pershtypje dhe me gezoi pa mase ,ishte se une atje pashe " lagjen" !

Pashe fqinjesine,pashe ngrohtesine ,

pashe afersine mes njerezve ,pashe njerzillek !

Vendbanim njerzish ne komunitet,ashtu sikunder jemi rritur e kemi jetuar dikur !

Me oborre, pragje tek portat si dilur kur ne muzg uleshin nenat shamibardha dhe bisedonin,shesh lojrash per femijet ,gra qe i kerkonin me filxhan ne dore,dicka fqinjes se saj.... !

Tani....!!??

Ne qytetin tim ,nuk shoh me lagjen ku kam lindur dhe jam rritur !

Kudo qe te kthesh koken sheh vec pallate qe duken sikur bien mbi njera tjetren !

Kam 17 vjet qe banoj ne pallat dhe nuk i njoh banoret.

Hyjme e dalim ne ashensore.

Nuk ka me vizita per festa,Bajram e Pashke!

Lyej cdo here mbi 100 veze,dhe askush nga fqinjet nuk vjen te bej gezuar e te marrin vezet dhe karramelet !

As femijet e fqinjeve jo e jo !

Si u katandisem keshtu !!!??

Jo jo ,kjo eshte zbrazdesti !

Duhet dhe dua lagje ne qytetin tim me fqinjesi qe te gezojme!

Nje jete eshte!

Jo njesi administrative si i thone tani ...!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pasojat që pandemia shkaktoi në aktivitetet ekonomike u reflektuan dhe në tregun e punës, i cili nuk po arrin të rimëkëmbet duke cenuar k

Rritja e numrit të vetëvrasjeve në Shqipëri u atribuohet faktorëve ekonomikë dhe socialë.

Shqipëria u rendit shumë keq në një nga treguesit më të rëndësishëm të zhvillimit të qëndrueshëm global, vdekshmërinë foshnjore.

Vitin e kaluar humbën jetën nga sëmundjet tumorale 3589 persona, pothuajse në të njëjtin nivel me vitin paraardhës, por të dhënat tregojn

Ka qenë një festë ndryshe kjo e një qershorit në Institutin e të Miturve në Kavajë.

Nga viti 2015 kur nisi zbatimi i reformës së pensioneve, mosha mesatare e daljes në pension arriti në 63.3 vite, me një rritje mesatare 7

Bashkia e Tiranës ka reaguar pas lajmit të publikuar një ditë më parë në media, se nuk do të ketë në qarkullim abone të përgjithshme.

Banka Botërore ka vlerësuar se Shqipëria duhet të investojë mbi 98 milionë dollarë si pjesë e përgatitjes ndaj emergjencave dhe përgjigje

Pandemia e Covid-19 ka dhënë pasoja të rënda në rritjen e fataliteteve në vend në vitin 2020, sipas të dhënave zyrtare të INSTAT.