BE: Durrësi në strategjinë mjedisore të “Zhvillimit Blu”

18/05/2014 - 20:15

DURRËS, 18 maj 2014 –  Durrësi përfshihet në strategjinë e Evropës për “Zhvillimin Blu”.

Para 4 ditësh, në Athinë u organizua takimi ministror i Bashkimit Evropian, me krerët e Mjedisit të BE-së dhe vendeve që lagen nga Mesdheu, ku ishte ftuar dhe Shqipëria.

Kontributi kryesor i këtij takimi ishte miratimi i një Deklarate, e cila angazhon palët për mbrojtjen e mjedisit detar dhe bregdetar të Mesdheut.
Ministrat shkëmbyen pikëpamje mbi situatën ekzistuese dhe theksuan rëndësinë e bashkëpunimit për mbrojtjen e mjedisit, me një theks të veçantë në krijimin e kushteve për realizimin e “zhvillimit blu”.

Sipas strategjisë së Evropës për 2020, Bashkimi Evropian ka si qëllim krijimin e një ekonomie të zgjuar dhe të qëndrueshme.

Për këtë arsye “Zhvillimi blu” përpiqet të zhvillojë përmasat detare të strategjisë së Evropës të vitit 2020.

Por me termin “Zhvillim blu” nuk nënkuptohet vetëm ekonomia e qëndrueshme, por edhe rritja e rëndësishme e punësimit në zonën detare dhe bregdetare.

Nëse Shqipëria fiton statusin e vendit kandidat në qershor, priten zhvillime të reja, sidomos për akordimin e fondeve të Brukselit për Durrësin, thanë për “Dyrrah”-un burime nga Ministria e Mjedisit.

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grua pritet që të jetojë mesatarisht tre vite më shumë se një burrë i lindur në Shqipëri.

Buxheti për sektorët e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për vitin 2020 parashikohet të jetë 77 miliardë e 735 milionë e 940 mijë lekë.

Gjatë muajit nëntor, janë punësuar 58 mjekë të rinj në qendra shëndetësore dhe spitalet publike në vend me portalin “Mjekë për Shqipërinë

Historia e komplikuar midis nuses dhe vjehrrës së saj ishte sot pjesë e “Ka një mesazh për ty”.

Bashkia e Durrësit vijon mbështetjen e saj për arsimin e fëmijëve, edhe në rastet kur familjet e tyre kanë vështirësi për të garantuar kë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale financon 24 milionë euro në vit për sëmundjet tumorale, duke e rritur me gati 3 herë finan

Finalizohet operacioni policor "Stadiumi", kapet dhe ndalohet një 23-vjeçar, për veprat penale "Armëmbajtja pa leje" dhe "Prishja e qetës

Numri i personave të moshës 20 dhe 79 vjeç me diabet pritet të arrijë në 700 milionë deri në vitin 2045, sipas studimeve të fundit nga Fe

Një anketë e Qendrës Shqiptare Kundër trafikut të Qenieve Njerëzore në më shumë se 1000 persona ketë vit në të gjithë vendin gjeti se 77%

Në orën e fiskulturës në shkollën e mesme “Myslym Shima” në Yzberisht, për shkak të reshjeve këtë të mërkurë nuk u bë mësim por mësuesja