Biznesi durrsak propozim qeverisë: Ul çmimin e karburantit! Hiq taksat e fshehura! (VIDEO)

Postuar: 20/04/2017 - 15:35

“Ulni taksën mbi vlerën e shtuar për karburantin, nga 20 % në 6% !”,- ishte ky apeli që japin bizneset në Durrës.

Në një takim me biznesmenët, Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë ka bërë publik propozimin e biznesit durrsak për heqjen e një sërë taksash, që janë futur në çmimin e karburantit, duke nisur prej taksës së qarkullimit, uljen e TVSH-së në 6% etj.

“Shqipëria ka çmimin më të lartë të karburantit në krahasim me vendet e rajonit, sepse në këtë çmim, qeveria ka futur një sërë taksash dhe kjo është e pandershme. Për këtë arsye banorët e pjesës veriore të vendit po funizohen në Mal të Zi, të juglindjes në Maqedoni, të jugut në  Greqi,  ndërsa anijet e peshkimit të Durrësit po funizohen me karburant në Brindizi”,- deklaroi kreu i Dhomës së Tregtisë Andrea Xhavara.

Biznesi në Durrës përfaqësohet kryesisht nga transportuesit.  Një prej transportuesve thotë se karburanti zë 50% të kostos së shpenzimeve që bën biznesi.  Për këtë biznesi vendas i drejtohet Kosovës ku çmimi i karburantit është 98 cent, në Maqedoni 80 Cent, po kaq edhe në Mal të zi, ndërsa në Shqipëri 170 lekë për litër.  

Propozimi i bërë nga biznesi është edhe një apel për forcat poltikike për ta mbështetur, në favor të konsumatorit shqiptar.

E përpos kësaj biznesi vendas nuk ka as garancinë e karburantit me cilësi të mirë, pavarësisht çmimit të lartë me të cilin tregtohet.   

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fëmijët e Durrësit kanë korrur sërish fitore në Olimpiadën e Matematikës

2963 nxënës të shkollave 9-vjeçare për qytetin e Durrësit i janë nënshtruar gjatë ditës së sotme provimit të klasës së 5-të. 

Ndërrmarrja e Ujësjellës Kanalizime Durrës ka nisur punën për verifikimin e të gjitha depozitave të qytetarëve që kanë probleme me rrjedh

“Java Olimpike” ka startuar këtë fillim javë në Kavajë me një organizim masiv me karakter sportiv e kulturor të fëmijëve të të gjithë shk

Nëse Shote Galica do ta dinte që në Durrës do të mbante një rrugë emrin e saj, do mendohej dy herë për të marrë armën në dorë e për të rë

Përmbytja e qytetit të Durrësit, sot, datë 21 maj, ka bërë që në rrjetet sociale të shpërthejë indinjata dhe ironia e qytetarëve.

Nga Ura e Dajlanit e deri në Iliria rruga u bë e gjitha me një korsi kalimi vetëm në një sens rruge, duke bërë që një sens të bllokohet p

12 nxënës të shkollave nëntëvjeçare të Durrësit u nisën për të marrë pjesë në Olimpiadën e Matematikës në Gjilan.

Më i sigurt është një hajdut banke në vend se sa konsumatori ndaj ushqimeve…

Në kuadër të ditës ndërkombëtare të fëmijëve jetimë, shoqata “Shpresa e Jetimëve” në qytetin e Durrësit ka organizuar një aktivitet me mo