Bursa për master e PhD në Evropë, mund të aplikojnë edhe shqiptarë

06/01/2014 - 16:06

Shpallet konkurs ndërkombëtar nga Visegrad Fund, afati deri 31 janar 2014

DURRËS, 6 janar 2014 – Edhe shqiptarët mund të përfitojnë bursa 2 300 euro për semestër për master dhe PhD në një nga universitetet evropiane. Fondi Ndërkombëtar i Vishegradit (Visegrad Fund) fton studentë dhe specialistë në konkurrimin për në universitetet e vendeve të të ashtuquajturit Grupi i Vishegradit (Republika Çeke, Hungari, Poloni, Sllovaki). Bursat (In-Coming Scholarships) ndahen me afate nga 1 deri 4 semestra për master ose PhD. Gjatë gjithë periudhës së bursës pjesëmarrësi i programit punon në universitetin pritës sipas temës së projektit akademik (kërkimor). Pjesëmarrësve të programit u paguhen 2 300 euro për semestër. Universiteti, që pranon bursistin e Fondit të Vishegradit, merr 1 500 euro/semestër. Bursistët që banojnë në një distancë mbi 1 500 km nga universiteti pritës, mund të marrin kompensim për udhëtimin (travel-grant). Gjuha zyrtare e Fondit Ndërkombëtar të Vishegradit është anglishtja. Në konkursin e bursave mund të marrin pjesë shtetas nga Shqipëria, Armenia, Azerbajxhani, Bjellorusia, Bosnjë-Hercegovina, Kroacia, Gjeorgjia, Maqedonia, Moldavia, Mali i Zi, Rusia, Serbia, Ukraina. Afati i fundit për aplikimet në program është 31 janar 2014. Për hollësi shih në:http://visegradfund.org/scholarships/incoming/

 

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Janë testuar 13 raste të dyshuara tek udhëtarë që kanë histori udhëtimi me vendet e prekura nga koronavirusi i ri dhe rezulton deri

Shqipëria dhe Italia kanë nënshkruar një protokoll bashkëpunimi për forcimin e ndërveprimit në fushën e shërbimit shëndetësor, duke përfs

Pas evidentimit të situatës shëndetësore me prezencë komunitare të koronavirusit në Itali, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Një qytetar nga Tirana Andreja Pepkolaj ,pretendon se zgjidh problemet shëndetësore e sociale të njerëzve , duke u lutur e kryer rituale

Emisioni “Historia ime” në Tv Klan solli ditën e sotme historinë e pazakontë të një 85-vjeçari.

Detaje të reja zbardhen për krimin brenda familjes në Xhafzotaj të Durrësit ku Lulzim Cuku vrau bashkëshorten e tij Manjola Cuku në mënyr

"Qeveria po përgatit një paketë të plotë mbështetëse konkrete për kthimin e mjekëve shqiptarë të diasporës, që nga bonusi dhe incentivat

Kryetarja e Komisionit të Arsimit dhe Medias, Fatjona Dhimitri, i kërkon publikisht ministres së Arsimit, Besa Shahini, të japë dorëheqje

Fotot e të sëmurëve në fund të jetës, por edhe të vdekur. Foto që do t’ju bëjnë që ta lini vesin e duhanit.

Stresi i lidhur me punën ka një prevalencë të lartë tek punonjësit në Shqipëri.