"Care and dare" në Durrës, ekspozitë sensibilizuese e nxënësve kundër trafikut njerëzor (VIDEO)

18/11/2020 - 15:44

Prej disa ditësh, qendra “Tirana Art” zhvillon në qytetin e Durrësit projektin “Care and Dare”, që ka si qëllim informimin dhe ndërgjegjësimin e të rinjve mbi parandalimin e trafikimit të qënieve njerëzore.

Me krijimet e tyre artistike, të rinjtë e shkollës artistike, “Jan Kukuzeli” pasqyruan nëpërmjet ngjyrave, linjave dhe kompozimeve dinamike, njohuritë e marra nga trajnimi i “Tirana Art”.

“Dhe pse ne e kishim pak të vështirë ta realizonim si aktivitet (për shkak të pandemisë), ne ia dolëm mbanë shumë mirë për të dhënë mesazhe sensibilizuese me krijimtarinë artistike.”, tha drejtuesja e kësaj qendre, Jona Dividi.

Sipas Dividit, një aktivitet me përmasa më të mëdha duke përfshirë edhe rrethinat e Durrësit apo Shijakut mund të realizohet në një kohë më të përshtatshme.

Qendra “Tirana Art” për zhvillimin e këtij aktiviteti ka mbështetjen e Zyrës së Marrëdhënieve me publikun të Ambasadës së SHBA-së në vendin tonë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një dalje për mediat, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bëri me dije se nga e hëna në vend do të nisë testimi i shpejtë për

Një infermiere shqiptare në Itali ka rrëfyer historinë e saj të sakrificës, që solli në jetë vajzën gjatë kohës që ishte e intubuar nga C

Mjeku pneumolog nga Puka, Hysni Shkjau është një ndër heronjtë e bluzave të bardha që sakrifikoi jetën e tij duke u shërbyer me përkushti

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu e shoqëruar nga ministrja e Arsimit Evis Kushi, kanë ndjekur nga afër procesin e vaksinimit

Covid-19 i ka marrë jetën drejtorit të Pallatit të kulturës në Librazhd, Arianit Alliu në moshën 46-vjeçare.

Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor ka mbyllur dy fasoneri në qytetin e Përmetit për shkak të mungesës së protokollit anticovid.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka zhvilluar sot një takim me familjarët e pacientëve të shtruar me Co

Studiuesi i historisë Kristo Xhimitiku përmes një statusi në rrjete sociale shkon rreth 100 vite prapa në kohë, në periudhën kur projektu

Vëllai i të ndjerit Leonard Skabona, 60-vjeçarit që u hodh nga Spitali “Shefqet Ndroqi” duke gjetur për pasojë vdekjen, ka folur lidhur m