Covid i merr jetën historianit që shkroi librin tronditës për Kasem Trebeshinën

15/10/2020 - 11:56

Koronavirusi i ka marrë jetën gazetarit dhe historianit shqiptar, Nuri Dragoi. Lajmin e bëjnë të ditur familjarët dhe miqtë e tij, përmes mesazheve prekëse në rrjetet sociale, ku thonë se ai ka ndërruar jetë pas shtrimit prej një jave në spital.

Një prej mesazheve të miqve të tij:

Nje ikje dhimbshme e Nuri Dragoi.

Iku u nda nga jeta pas nje jave ne spital. E kishim lene te takoheshim te henen e para dy javesh, por nuk erdhe, por nuk harrove te me dergoje mesazh: “Jam spital, sa te dal do te njoftoj te takohemi”

Por nuk e mbajte fjalen..! U shprehe i gatshem per nje redaktim. E njoh jo shume personalish, por prej vepres se tij..7 vellime per historin e Permetit dhe te 8 gati per te botuar.

Autori i librit per Kasem Trebeshinen qe tronditi realitetin e letersise shqiptare.

Autori i shume veprave kombetare.

Dhe ne fund kishe gati per botim nje kendveshtrim te ri te historise se viteve 1870-1880, kryesisht nga arkiva austriake, ku me thoshe:

– E di qe do krijoj shume debat per kete liber, por te vertetes nuk duhet ti druhem.

Ikja jote me dhembi dhe tronditi shpirtin.

Te qofte dheu lehet o njeri i vecant.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

U zhvillua sot në Tiranë takimi Ministerial i vendeve të Ballkanit Perendimor për Integrimin e komunitetit Rom, një vit pas miratimit të

Specialistja e promocionit të Shëndetit Publik, në Autoritetin Shëndetësor të Tiranës, Mimoza Toska Zoraqi, ka humbur jetën për shkak të

UNICEF Shqipëri ka vijuar me prezantimin e fushatës #TëBesoj në qytetin e Durrësit në sheshin "Liria", duke organizuar një aktivitet të h

Shqiptarët janë më pesimistë se mesatarja botërore, kur vjen puna te pritshmëritë për të ardhmen, sipas një sondazhi global të zhvilluar

Një greviste është dërguar në gjendje të rënduar shëndetësore në spitalin e Ballshit duke lënë grevën e urisë.

Ekspertja e ISHP-së, Silva Bino i është drejtuar me një mesazh të gjithë qytetarëve, vecanërisht skeptikëve për ekzistencën e Covid-19.

"Nëse do duhet të bënim një apel sot, apeli do të ishte i thjeshtë për çdo grua, për çdo nënë, ju lutem mos neglizhoni asgjë nëse ka

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manstirliu ka përcjellë ditën e sotme një mesazh për të gjithë qytetarët përmes Prof. Silva Bala.

Universiteti i Tiranës ka publikuar projektrregulloren e brendshme për fillimin e vitit të ri akademik më 2 nëntor, sa i takon mbrojtjes

Nga qyteti i Lezhës, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu deklaroi në Ditën Kombëtare të Depistimit të Kanc