Dëmet nga përmbytja, rriten çmimet në markatën e Durrësit (VIDEO)

Postuar: 08/12/2017 - 16:39

Dëmet e shkaktuara nga përmbytjet në sektorin e bujqësisë kanë dhënë efektet e para në tregun e përditshëm të fruta-perimeve në Durrës.

Serat e mbuluara nga uji të fermerëve të Durrësit prej Romanati, Arapaj si dhe prishja e urave kanë ndikuar drejtpërsëdrejti në cilësinë dhe çmimin, kryesisht të produketeve jeshile.

Spinaqi dhe sallata jeshile e fermerëve durrsakë ka dalë në treg me çmim dy herë më të lartë dhe me cilësi shumë më të dobët se çfarë ishte në muajin nëntor. Tregtarët thonë se fermerët e Durrësit janë mjaft të dëmtuar nga përmbytjet, ndërsa e kundërta ka ndodhur me fermerët e Myzeqesë.

Produktet e Myzeqesë janë sërish me çmime më të ulëta ndërsa superprodhimi ka bërë që edhe çmimet të jenë më të ulëta se të fermerëve durrsakë.

Në fillim të këtij muaji përmbytjet që pasuan sollën mjaft dëme në serat e fermerëve të Durrësit, dëme të cila përkthen në kosto e humbje për bujqit vendas. 

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Asnjë përshkrim sado i ndjeshëm dhe i vërtetë qoftë nuk mund ta shprehë vuajtjen dhe dhimbjen e dy motrave të sëmura e prindërve të ty

   Monda Qyshka është mësuese pikture në një institucion privat. Është nënë e katër fëmijëve, dy djem dhe dy vajza.

Tirana renditet në vendin e 211-të nga 327 qytete të marra në studim sa i përket krimit, sipas indeksit të krimit të Numbeo, një nga baza

Shkon në 13 numri i të prekurve me fruth në pediatrinë e QSUT.

Portali “Mësues për Shqipërinë” merr dimension të ri dhe formësohet duke shtuar më shumë transparencën dhe besimin, se vetëm përmes tij m

Aplikimi për leje qarkullimi ndërkombëtare është një shërbim elektronik, i cili u mundëson qytetarëve/bizneseve të aplikojnë online, si d

Një 25-vjeçare denoncon në emisionin “Stop” përvojën e tmerrshme, me të cilën po përballet që nga lindja e saj e dytë në maternitetin e D

Ditën e sotme, në universitetin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit është çelur zyrtarisht kursi i gjuhës kineze.

Presidenti i Urdhrit të Infermierëve ka dhënë alarmin e largimit të infermierëve profesionistë dhe fizioterapistëve nga qarku i Durrësit

Mëngjesin e 9 marsit 2014, Lecco u zgjua me një lajm që dukej si një makth, por në fakt ishte realiteti më i keq.