Dhjetëra hektarë tokë nën ujë në Sukth, kreu i njësisë administrative: Situata është shumë e rënduar (VIDEO)

09/01/2021 - 09:44

Dalja nga shtrati i kanalit të Tonës në fshatin Vadardhë njësia Sukth për shkak të reshjeve të dendura të shiut, ka shkaktuar përmbytjen e dhjetërave hektarë toke.

Kreu i njësisë administrative Sukth në Durrës, Rrapo Osmani tha për mediat se situata është shumë e rënduar por pavarësisht kësaj grupet e emergjencës janë në terren dhe kanë evauukuar banorët, banesat e të cilave rrezikohen nga përmbytja.

"Situata me të vërtetë është shumë e rënduar, kjo për shkak të daljes nga shtrati të kanalit Tonës. Fatmirësisht deri më tani nuk na ka dalë Erzeni në ato pika ku rrezikon që na ka dalë herë tjetër. Ne kemi marrë masat, kemi ngritur grupet e emergjencës me kryepleq me inspektorët e njësisë bashkiake. Kemi larguar të gjithë banorët që rrezikojnë më shumë në vendet ku Erzeni del dhe aktualisht janë tre familje me nga dhjetë persona që prej ditës së djeshme i kemi transferuar në Kavalishencë. Ata janë banorë të fshatit Vadardhë, lagjja e Dodëve. Situata sa po vjen dhe përkeqësohet. Ne grupet i kemi në terren dhe do bëjmë maksimumin. Gjënë e gjallë e kanë lëvizur vetë banorët po me ndihmesën tonë. Për momentin janë dhjetëra dhjetëra hektarë të mbuluara me ujë.", tha Osmani.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një familje e re në Shkodër është shtuar ditën e sotme me tre fëmijë. Trenjaket Elena, Soleil dhe Kristel gëzojnë shëndet të plotë.

Gëzim i trefishtë për familjen nga Hasi, për ardhjen në jetë shëndosh e mirë të trenjakëve Marleo, Ajla dhe Anea në maternitetin "Koço Gl

Pas sanitares Tire Alldervishi që punonte në spitalin Covid 2 e cila zhvati nga paratë vajzën e një pacienteje me koronavirus, emisioni S

Fiks Fare denoncoi një skandal në shëndetësi, ku një viktime nga Covid 19 i kanë vjedhur një pajisje oksigjeni me vlerë 5 mijë euro.

Shqipëria konsiderohet si një ‘parajsë’ për pensionistët e huaj, për shkak të kostos së lirë të jetesës raport me të ardhurat me tyre.

Mjekja shqiptare, Eneida Doko, 34 vjeç, ndërroi jetë në Gjermani pas një aksidenti rrugor.

Në këtë javë të dytë të vaksinimit anti-covid ata që po i nënshtrohen këtij procesi është personeli shëndetësor i pavionit COVID të Pedia

Përfaqësuesi i Kishës Orthodokse në Lezhë, Koço Kapedani, i cili u dhunua nga punonjësi i një firme private ka folur për "News 24".

Mjekja shqiptare, Eni Doko, e cila jetonte në Gjermani ka ndërruar jetë në moshë të re.

Vajza e piktorit të njohur shqiptar, Mustafa Arapi ka njoftuar se babai i saj është shtruar ditën e djeshme në spitalin "Shefqet Ndroqi",