Dita Botërore e Dhurimit të Gjakut, aktivitet sensibilizues në UAMD (VIDEO)

14/06/2019 - 15:33

Me rastin e Ditës Botërore të Dhurimit të Gjakut, universiteti “Aleksandër Moisiu” u vizitua nga një grup parlamentarësh të Komisionit për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë, të kryesuar nga Kryetari Prof. Dr. Enver Roshi dhe zv. Kryetarja, njëherësh deputetja socialiste e Durrësit, Dr. Klodiana Spahiu.

Aktiviteti sensibilizues u organizua në bashkëpunim me Spitalin Rajonal Durrës dhe Qendrën e Dhurimit të Gjakut Tiranë dhe në të morën pjesë Zv. Rektori për Anën Institucionale, Prof. As. Dr. Lavdosh Ahmetaj, Dekani i Fakultetit të Studimeve Profesionale, Prof. As. Dr. Osman Metalla si dhe anëtarë të stafit e studentë të universitetit.

Për kryetarin e Komisionit të Shëndetësisë, Prof. Dr. Enver Roshi, ky aktivitet është tejet domethënës. “Universiteti “Aleksandër Moisiu” ishte në dispozicion për realizimin e këtij aktiviteti. Kemi një bashkëpunim të mirë jo vetëm për dhurimin e gjakut, por edhe në fusha të tjera si rastet e emergjencave dhe të dhënies së ndihmës së parë”, u shpreh ai.

Ndërsa Zv. Kryetarja e Komisionit Klodiana Spahiu, vlerësoi faktin që universiteti e ka bërë traditë dhurimin e gjakut, teksa vetëm për këtë vit ka patur gati 200 studentë dhurues.

Dhuruesit e gjakut shprehën njëzëri se “dhurimi i gjakut për njerëzit në nevojë i bën të ndihen mirë shpirtërisht”, si dhe ftuan shokët e tyre që të bëjnë një gjë të tillë, brenda mundësive shëndetësore.

Kjo është hera e dytë gjatë këtij viti akademik që universiteti “Aleksandër Moisiu” bëhet pjesë e nismave për dhurimin e gjakut duke krijuar një bashkëpunim të mirë me Spitalin Rajonal Durrës dhe Qendrën e Dhurimit të Gjakut Tiranë, për të ndihmuar me dhurimin e gjakut në situata emergjente dhe jo vetëm.

Që prej vitit 2004, çdo 14 qershor organizohet Dita Botërore e Dhurimit të Gjakut. Për  këtë vit tema e fushatës është “Gjaku na lidh ne të gjithëve” dhe ka si qëllim rritjen e ndërgjegjësimit të popullatës për rëndësinë që ka sigurimi në kohë i gjakut.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi

Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe nga ana tjetë

Ministria e Shëndetësisë publikon udhëzuesin për masat që duhet të ndërmarrin institucionet e kopshteve dhe çerdheve në prag të hapjes, n

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në Ditën Kombëtare të Jetimëve ka zgjedhur të shprehë mirënjohjen për

Muaji i Ramazanit në Shqipëri dhe në mbarë botën, pritet me shtim në adhurime nga besimtarët myslimanë, pasi janë 30 ditë dedikuar më shu