Dita Ndërkombëtare e Shkopit të Bardhë, të verbërit e Durrësit: Të na njihet libreza (VIDEO)

15/10/2019 - 13:58

Në Ditën Ndërkombëtare të Shkopit të Bardhë, shoqata e të verbërve në Durrës ka kërkuar më shumë vëmendje nga qeveria dhe me shumë aksesueshmëri në ambientet publike.

I shoqëruar nga disa persona me shikim të kufizuar, presidenti i shoqatës “Shpresë për të verbërit”, Saimir Farrici ngriti zërin për një sërë kërkesash, mungesa e të cilave vështirëson jetën e kësaj kategorie.

Semafori me sinjale zanore, infrastrukturë e aksesueshme për të verbrit, njohja e përfitimeve që vijnë nga libreza e Personave me Aftësi të Kufizuar, janë disa nga pikat e përmendura nga kreu i shoqatës.

Sipas Farricit pagesa e shërbimit social për të verbërit me vlerë 12 000 mijë lekë të reja, është e pamjaftueshme për të përballuar nevojat e jetës.

Statusi i të verbërve ka përcaktuar që kjo kategori personash të marrin shërbimin urban dhe interurban me kosto 50%, por shtatë vite më parë me VKM ky status është ndryshuar.

Në këtë vendim thuhet se të verbërit dhe shoqëruesit e tyre të marrin kompesim për biletat e transportit, por kjo VKM nuk është zbatur kurrë, thotë presidenti shoqatës.

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Covid-19 i ka marrë jetën drejtorit të Pallatit të kulturës në Librazhd, Arianit Alliu në moshën 46-vjeçare.

Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor ka mbyllur dy fasoneri në qytetin e Përmetit për shkak të mungesës së protokollit anticovid.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka zhvilluar sot një takim me familjarët e pacientëve të shtruar me Co

Studiuesi i historisë Kristo Xhimitiku përmes një statusi në rrjete sociale shkon rreth 100 vite prapa në kohë, në periudhën kur projektu

Vëllai i të ndjerit Leonard Skabona, 60-vjeçarit që u hodh nga Spitali “Shefqet Ndroqi” duke gjetur për pasojë vdekjen, ka folur lidhur m

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar një video-mesazh dhe u bënë thirrje të gjithë qytetarëve

Përvjetori i 108-të i Ditës së Pavarësisë e gjen Shqipërinë në një situatë të pazakontë, teksa përballet me pandeminë Covid-19.

Në një postim në “Facebook”, ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Evis Kushi bën të ditur se është konsituuar Këshilli i Arsimit të La

Gazetarja Anila Hoxha ndodhej në Porto Romano, pranë familjes Përgega e cila është prekur nga tërmeti i 26 nëntorit dhe edhe sot e kësaj

Një vit pas tërmetit të 26 nëntorit të vitit 2019, familjarët kanë zhvilluar homazhe në vendin ku ngrihej objekti katër katësh i familjes