Dita Ndërkombëtare e Shkopit të Bardhë, të verbërit e Durrësit: Të na njihet libreza (VIDEO)

15/10/2019 - 13:58

Në Ditën Ndërkombëtare të Shkopit të Bardhë, shoqata e të verbërve në Durrës ka kërkuar më shumë vëmendje nga qeveria dhe me shumë aksesueshmëri në ambientet publike.

I shoqëruar nga disa persona me shikim të kufizuar, presidenti i shoqatës “Shpresë për të verbërit”, Saimir Farrici ngriti zërin për një sërë kërkesash, mungesa e të cilave vështirëson jetën e kësaj kategorie.

Semafori me sinjale zanore, infrastrukturë e aksesueshme për të verbrit, njohja e përfitimeve që vijnë nga libreza e Personave me Aftësi të Kufizuar, janë disa nga pikat e përmendura nga kreu i shoqatës.

Sipas Farricit pagesa e shërbimit social për të verbërit me vlerë 12 000 mijë lekë të reja, është e pamjaftueshme për të përballuar nevojat e jetës.

Statusi i të verbërve ka përcaktuar që kjo kategori personash të marrin shërbimin urban dhe interurban me kosto 50%, por shtatë vite më parë me VKM ky status është ndryshuar.

Në këtë vendim thuhet se të verbërit dhe shoqëruesit e tyre të marrin kompesim për biletat e transportit, por kjo VKM nuk është zbatur kurrë, thotë presidenti shoqatës.

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi

Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe nga ana tjetë

Ministria e Shëndetësisë publikon udhëzuesin për masat që duhet të ndërmarrin institucionet e kopshteve dhe çerdheve në prag të hapjes, n

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në Ditën Kombëtare të Jetimëve ka zgjedhur të shprehë mirënjohjen për

Muaji i Ramazanit në Shqipëri dhe në mbarë botën, pritet me shtim në adhurime nga besimtarët myslimanë, pasi janë 30 ditë dedikuar më shu