"Do takonte familjen e të dashurit por e gjeti veten në një bordello në Belgjikë", historia e shqiptares në "The Independent"

Postuar: 11/02/2018 - 22:18

Gazetarja Louise Hulland sjell në gazetën prestigjioze britanike “Independent” historinë e “Natashës”, vajzës shqiptare që dashuria iu kthye në një makth të vërtetë

"Kjo vajzë shqiptare është trafikuar pa e ditur në Europë," shkruan ajo.

“Imagjinoni përfundimin e Universitetit, duke shkuar në pushime për t’u takuar me familjen e të dashurit tuaj dhe papritur e gjeni veten të tradhtuar nga dashuria juaj, të bllokuar në një të detyruar për prostitucion. Kjo është pikërisht ajo që ndodhi me “Natashan” dhe ajo dëshiron të tregojë historinë e saj për të bërë të qartë se kushdo mund të manipulohet nga trafikantët që synojnë të bëjnë dëm,” shkruhet në Indipendent.

“Natasha” 21 vjeçe,  sapo mbaroi universitetin në Shqipëri. Ajo ishte takuar me një student tjetër, “Pjetri” për disa muaj dhe ishin gati të udhëtonin bashkë për të parë familjen e tij në Belgjikë.

aaaaaa

Do të ishte hera e parë që do të linte Shqipërinë dhe plani ishte të kalonte disa javë në Evropë, në mënyrë që të mund të njihte familjen e partnerit të saj, me synimin për t’u martuar.

Megjithatë ajo nuk ishte në dijeni të fatit që e priste.  Ajo që ndodhi me Natashën nuk është aspak e pazakontë

“Natasha” nuk mund të përmbajë lotët kur i duhet të rikujtojë përvojën e saj të hidhur. Sapo shkoi në Belgjikë, “Pjetri” e kishte marrë atë në shtëpinë e një shoku. “Ai më tha, rrëfen “Natasha”, “nuk do të kthehem më. Ju do të qëndroni këtu dhe do të shihni se çfarë do të ndodhë më vonë “.

Pasi Pjetri u largua nga shtëpia dhe kurrë nuk e pa më. Atë natë, ajo u çua në një dhomë gjumi me një burrë që nuk e kishte takuar kurrë më pare, i cili ishte klienti i saj i parë.

Nga dëshpërimi Natasha ra në depresion. Numri i klientëve të saj rritej me kalimin e kohës, po ashtu edhe dëshpërimi. Muaj më vonë, “Natasha” zbuloi se ishte shtatzënë. “E vetmja gjë që kisha në mendje ishte të dilja nga ky vend,” shprehet Natasha.

Dhe një mbrëmje verore, kur ishte shtatë muajshe shtatzënë, një mundësi u paraqit për të shpëtuar. Ajo arriti të dilte nga bordello dhe të largohej. Doli në rrugë dhe arriti të bindë një shofer kamioni ta ndihmonte

Orë më vonë, dyert e kamionit u hapën dhe Natasha kuptoi se ajo ishte në Britani të Madhe. “Për fat më ndihmoi,” shprehet ajo.

Dy muaj pas mbërritjes së saj në Britani, lindi dhe foshnja e saj. Tani po bën gati 18 muaj që Natasha u arratis nga tutorët e saj dhe pasi mori mbështetje nga Hestia, një organizatë që punon me viktimat e skllavërisë moderne në bashkëpunim me Ushtrinë e Shpëtimit, ajo ka filluar të rindërtojë jetën e saj në një mjedis të sigurt.

Megjithatë, pavarësisht të gjithave ribashkimin me familjen e saj në Shqipëri e sheh të pamundur pasi ka frikë nga gjykimi i tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Trendi i vajzave të reja dhe jo vetëm për të zbehur rrudhat në fytyrë apo për të zmadhuar pjesë të ndryshme me “lifting” apo mbushje,

   “Fiks Fare” solli mbrëmjen e së hënës historinë e një vajze të vogël, Elvanës 6-vjeçare, të cilën gjakësi e ka detyruar të nisë shkoll

Është rikthyer sërish në emisionin "Me zemër të hapur" historia e incestit në një familje në Tiranë, ku babai ndodhet pas hekurave pasi a

Një ditë para fillimit të shkollës, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka vizituar Shtëpinë e Fëmijëve “Z

Në kohën e digjitalizimit dhe ndryshimit teknologjik, Zvicra po përballet me mungesën e inxhinierëve edhe specialistëve të telekomunikaci

Çdo vit numri i fëmijëve që braktisin shkollën për shkaqe ekonomike është i madh në Durrës e kryesisht në zonën informale të ish-Kënetës.

Arben Kristopulli i paralizuar nga këmbët jeton vetëm prej vitesh pa asnjë njëri që të kujdeset për të.

“Babai im ne Shqipëri ka një sëmundje serioze që duhet të kalojë një operacion kirurgjikal të vështirë.

Zoje Latifaj tregoi për emisionin "Stop" sesi bashkëshorti i saj, Rito Latifaj humbi jetën i asfiksuar nga gazi më 26 maj 2016, vetëm një