“Dora e panjohur po vret qentë në Durrës”, protestë para bashkisë për mbrojtjen e endacakëve (VIDEO)

11/04/2019 - 13:46

Shoqata zvicerane “Jeta, Kafshët dhe njerëzit” që ka nisur fushatën e sterilizimit të qenve endacakë në pritje të sezonit veror ka dalë ne një protestë para bashkisë së qytetit. Përfaqësues të kësaj shoqate thanë se një dorë e panjohur po vret qentë e rrugës gjatë natës. Ata i kanë bërë thirrje qytetarëve që të sterilizojnë qentë e rrugës, e të mos i vrasin kafshët endacake.

Kjo shoqatë po bashkëpunon me mjekun veteriner Eror Zylyftari për sterilizim e kastrim të qenve. Deri tani, në zona të ndryshme të qytetit janë mbledhur rreth 500 qen të braktisur endacakë, që pas sterilizimit në një qëndër mjekësore për kafshë, janë grumbulluar në një pikë në periferi të Durrësit. Sipas Zylyftarit, në Durrës janë evidentuar 2000 qen endacakë . Në këtë mënyrë synohet të mos rritet numri i qenve endacakë në qytet pasi ata riprodhohen dy herë në vit dhe çdo qenushe sjell deri ne 8 këlyshë çdo lindje.

Mjeku ka thënë se nëpërmjet sterilizimit ulet agresiviteti i tyre ndaj qytetarëve. Ai iu bën thirrje edhe qytetarëve të bëhen pjesë e fushatës. Qentë endacakë të rrugës janë kthyer në një problem të madh publik në Durrës. Qytetarët durrsakë me ngulm kanë kërkuar pastrimin e rrugëve nga qentë rrugaçë që janë burim rrezikshmërie për popullatën. Jo vetëm rreziku i kafshimit është real, por i përhapjes së sëmundjeve ngjitëse infektive që bartin.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me mijëra besimtarë katolikë në mbarë botën festojnë sot Pashkët.

Autizmi është çrregullim neurobiologjik që veçohet me vështirësi në komunikim, ndërveprim shoqëror, sjellje të përsëritura dhe rreze të k

Për herë të parë Instituti i Shëndetit publik ka prezantuar Raportin Kombëtar mbi Sëmundjet jo të Transmetueshme, të cilat përbëjnë 70% t

Sot në emisionin “Me Zemër të Hapur” në News 24 u rrëfyen dy bashkëshortë të cilët janë bërë prindër për herë të parë në vitin 1982.

Në emisionin “Me Zemër të Hapur” në News 24, vazhdoi të trajtohej historia e çiftit të azilantëve të cilët pas divorcit e kanë kthyer mar

OBSH ka dhënë alarmin e rritjes së numrit të popullsisë që kategorizohet me aftësi ndryshe në vendin tonë.

“Mbi 280 qendra shëndetësore kanë nisur procesin e akreditimit, një proces që duhet të përmbushet nga çdo institucion shëndetësor, pë

“Stop” është ndalur në Durrës për problemin e 77-vjeçarit Shyqyri Stari.

Sot, më 17 prill 2019 “Heroi i Poppullit”, Gjeneral Leitnant Rrahman Parllaku mbush 100 vjet jetë.

"Rritja e ndërgjegjësimit dhe zgjerimi i mundësisë  për të marrë shërbimin e mamografisë afër vendbabnimit, ka bërë që numri i grave