Duhet të përfundonte në gusht, godina e "Marie Kaçulini-t" larg mbarimit të punimeve (VIDEO)

Postuar: 11/12/2017 - 16:01

1 mijë vogëlushët e shkollës 9-vjeçare "Marie Kaçulini" në Durrës ende vazhdojnë të torturohen duke e zhvilluar mësimin në shkollat e mesme të qytetit prej një viti.

Shkolla “Marie Kaçulini” duhet të ishte gati për vitin e ri 2018, sipas kontratës që firma zbatuese lidhi me bashkinë në vitin 2016, por punimet janë ende shumë larg finalizmit të tyre.

"DurrësLajm" ishte pranë kësaj shkolle, e cila është ende në fazën e ndërtimit të saj, ndërsa stafi pedagogjik dhe fëmijët duhet të presin edhe shumë muaj para se të hyjnë në shkollën e tyre të re.

Shkak i vonesës së fillimit të punimeve ishte leja arkeologjike. Katër muaj ka pritur bashkia e Durrësit që ministria e Kulturës të firmosë lejen arkeologjike për fillimin e punimeve për shkollën e 9-vjeçare në qendër të Durrësit.

Në fillim të 2017 godina ekzistuese u shemb për ti lënë vendin ndërtimit të shkollës së re me vlerë 860 milionë lekë, nga buxheti i bashkisë së Durrësit. Por bashkia nuk kishte marë lejen nga Instituti i Arkeologjisë për të zhvilluar punime.  

Sipas kontratës që është lidhur me bashkinë, firma ndërtuese duhet të dorëzonte në fund të muajit gusht të 2017, shkollën e përfunduar. Godina është planifikuar të jetë 3 katëshe me opsion për ndërtimin e një kati shtesë në të ardhmen.

Sipas burimeve nga bashkia afati i punimeve do të shtyhet deri në muajt e parë të 2018 si rezultat i vonesave të krijura nga Instituti arkeologjik.

Nxënësit pas nisjes së punimeve janë shpërndarë në shkollat e mesme, "Leonik Tomeo" ku po studiojnë fëmijët e klasave nga e para tek e pesta, dhe Mjeshtëria Sportive "Bernardina Qeraxhia" ku po studiojnë nxënësit e klasave nga e gjashta tek e nënta. Në të dy gjimnazet fëmijët studiojnë në turnin e dytë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Genta, një vajzë me një zemër të madhe, ishte protagonistja e “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare” në Tv Klan.

Kisha Konkatedrale “Shën Luçia” në Durrës, me rastin e 150-vjetorit të ndërtimit të saj, është rikonstruktuar plotësisht, ndërkohë që bes

Paraja është padyshim mjeti i cili do të kalojë në duart e mijëra njerëzve në një periudhë relativisht të shkurtër kohore.

Mekja 15-vjeçare u bë nënë me djalë. Dhimbjet e lindjes e kapën në lulishten pranë pallatit të kulturës në Durrës.

Banorë të Fermë Xhafzotaj, kanë protestuar për një orë mëngjesin e sotëm duke bllokuar rrugën nacionale Durrës-Shijak, pas thir

Të gjithë qytetarët e Shqipërisë e mbajnë mend, para një muaji kur zjarrfikësit e Durrësit evakuuan 600 fëmijë të shkollës "Met Hasa" në

Universiteti “Aleksandër Moisiu” (UAMD) dhe Aleanca Franceze Durrës (AFD) nënshkruan këtë të mërkurë më 18 prill, një Marrëveshje Bashkëp

   Një vajzë 4-vjeçare shqiptare është mbytur një ditë më parë në pishinën e një hoteli në Naxos të Greqisë.

   Ndryshimet në kurrikulat shkollore do të çojnë edhe në ndryshime të maturës shtetërore.

   Moria e pikave të lojërave të fatit dhe basteve sportive kudo nëpër qytet, po dhe fare pranë shkollave është kthyer në shqetësim edhe