Durrës, aksion për pastrimin e qytetit

23/05/2014 - 16:26

Durrës, 23 maj 2014 – Aksioni i ndërmarrë paraditen e sotme për të pastruar qytetin e Durrësit, lagjet kryesore të tij, pa të angazhuar shumë nxënës të shkollave 9 vjeçare dhe të mesme të qytetit, por edhe vullnetarë nga subjekte të ndryshme private, si kompani celulare, banka të nivelit të dytë etj.

Me rritjen e temperaturave dhe të fluksit të turistëve, kryesisht nga Kosova, që kanë nisur të frekuentojnë Durrësin dhe plazhet e tij ka dalë në pah nevoja për pastrim jo vetëm e plazheve, por edhe e qytetit.

Nxënësit e shkollave 9-vjeçare dhe të mesme të qytetit janë përfshirë në aksionin e pastrimit që ka nisur nga qendra historiko-administrative e Durrësit, ku ndodhen dhe një pjesë e mirë e objekteve me vlera të rralla arkeologjike, pjesë e trashëgimisë dhe krenarisë së mbarë vendit. 

Aksioni do të shtrihet edhe drejt lagjeve të brendshme të Durrësit dhe në periferi të tij.

Aksioni i ditës së premte u parapri nga një fushatë 2-javore e quajtur “Green Tour”, e cila nuk shërbeu vetëm për ndërgjegjësim, por edhe për t’u njohur më mirë me situatën aktuale të ndotjes në vendet bregdetare. “Green Tour”, gjatë udhëtimit kishte në fokus diskutime në tavolina të rrumbullakëta me autoritetet lokale dhe rajonale në komunat dhe bashkitë bregdetare.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Buxheti për sektorët e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për vitin 2020 parashikohet të jetë 77 miliardë e 735 milionë e 940 mijë lekë.

Gjatë muajit nëntor, janë punësuar 58 mjekë të rinj në qendra shëndetësore dhe spitalet publike në vend me portalin “Mjekë për Shqipërinë

Historia e komplikuar midis nuses dhe vjehrrës së saj ishte sot pjesë e “Ka një mesazh për ty”.

Bashkia e Durrësit vijon mbështetjen e saj për arsimin e fëmijëve, edhe në rastet kur familjet e tyre kanë vështirësi për të garantuar kë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale financon 24 milionë euro në vit për sëmundjet tumorale, duke e rritur me gati 3 herë finan

Finalizohet operacioni policor "Stadiumi", kapet dhe ndalohet një 23-vjeçar, për veprat penale "Armëmbajtja pa leje" dhe "Prishja e qetës

Numri i personave të moshës 20 dhe 79 vjeç me diabet pritet të arrijë në 700 milionë deri në vitin 2045, sipas studimeve të fundit nga Fe

Një anketë e Qendrës Shqiptare Kundër trafikut të Qenieve Njerëzore në më shumë se 1000 persona ketë vit në të gjithë vendin gjeti se 77%

Në orën e fiskulturës në shkollën e mesme “Myslym Shima” në Yzberisht, për shkak të reshjeve këtë të mërkurë nuk u bë mësim por mësuesja

Nis vaksinimi kundër gripit për kategoritë e rrezikuara, për të parandaluar komplikacionet e gripit.