Durrës. ALUIZNI pagoi të rekrutuar me paratë e pensioneve

17/05/2014 - 20:30

DURRËS, 17 maj 2014 –   U mbajnë disa punonjësve me kontratë 22,2 për qind të pagës për sigurime shoqërore-shëndetësore dhe tatim fitim dhe paratë nuk derdhen në buxhet, zbulohet një tjetër skandal i ish-drejtuesve të ALUIZI-t Durrës.

Për punonjësit e marrë me kontratë nga ALUIZNI Durrës, që nga viti 2008 deri më 31 dhjetor 2012, për pagën e dhënë janë ndalur çdo muaj në masën 11,2 për qind kontribut për sigurimet shoqërore dhe shëndetësore si dhe 10 për qind i tatimit mbi të ardhurat, gjithsej mbi 38,6 milionë lekë, thotë Kontrolli i Lartë i Shtetit (KLSH).

Por këto detyrime nuk janë derdhur në drejtorinë e tatimeve Durrës sipas të dhënave të bilancit të fundit të vitit 2012 dhe auditimit të borderove deri më 15 qershor 2013, periudhë kjo ku janë paguar punonjësit me kontratë.

Shuma mbi 38,6 milionë lekë e padredhur në buxhet të shtetit është përdorur për të mbajtur në punë dhe për të paguar punonjësit me kontratë të rekrutuar nga drejtoria e ALUIZNI-t Durrës, për mungesë të ardhurash nga tarifat e legalizimeve, nënvizon KLSH-ja.

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Buxheti për sektorët e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për vitin 2020 parashikohet të jetë 77 miliardë e 735 milionë e 940 mijë lekë.

Gjatë muajit nëntor, janë punësuar 58 mjekë të rinj në qendra shëndetësore dhe spitalet publike në vend me portalin “Mjekë për Shqipërinë

Historia e komplikuar midis nuses dhe vjehrrës së saj ishte sot pjesë e “Ka një mesazh për ty”.

Bashkia e Durrësit vijon mbështetjen e saj për arsimin e fëmijëve, edhe në rastet kur familjet e tyre kanë vështirësi për të garantuar kë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale financon 24 milionë euro në vit për sëmundjet tumorale, duke e rritur me gati 3 herë finan

Finalizohet operacioni policor "Stadiumi", kapet dhe ndalohet një 23-vjeçar, për veprat penale "Armëmbajtja pa leje" dhe "Prishja e qetës

Numri i personave të moshës 20 dhe 79 vjeç me diabet pritet të arrijë në 700 milionë deri në vitin 2045, sipas studimeve të fundit nga Fe

Një anketë e Qendrës Shqiptare Kundër trafikut të Qenieve Njerëzore në më shumë se 1000 persona ketë vit në të gjithë vendin gjeti se 77%

Në orën e fiskulturës në shkollën e mesme “Myslym Shima” në Yzberisht, për shkak të reshjeve këtë të mërkurë nuk u bë mësim por mësuesja

Nis vaksinimi kundër gripit për kategoritë e rrezikuara, për të parandaluar komplikacionet e gripit.