Durrës. Banorët: Po rrëshqet kodra, rrezikohen 15 banesa në Porto Romano

Postuar: 23/01/2015 - 17:14

DURRËS, 23 janar 2015 –  15 shtëpi në zonën e Porto Romanos në Durrës rrezikojnë të rrëshqasin nga maja e kodrës në det si rezultat i rrëshqitjes që ka përfshirë të gjithë faqen perëndimore të kodrës, raporton gazetari i njohur Llambi Kallço për TV “Oranews” (https://www.youtube.com/watch?v=zHgyYRPsvfw).

Banorët janë të tronditur. Fenomeni i rrëshqitjes së tokës ka kohë që ka nisur, por tashmë situata ka marrë përmasa shqetësuese duke rrezikuar jo vetëm shembjen e banesave, por edhe jetën e tyre.

Kallçoja ka intervistuar banorë me theks verior, që thonë se nevojitet ndërhyrje e ngutshme, para se të ndodhë ndonjë tragjedi.

Terreni i pjerrët, përmbajtja argjilore e tokës, por edhe ndërhyrjet e paligjshme nga vetë të ardhurit, kanë rritur rrezikun nga rrëshqitjet në kodrën e Porto Romanos.

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këshilli i Ministrave ka miratuar aktin nënligjor të arsimit të lartë për kërkimin shkencor, ku parashtron kriteret dhe procedurat për vl

Besimtarët bektashianë kremtojnë sot, ditëlindjen e Imam Aliut, të njohur si Dita e Nevruzit.

Me rastin e ditës Botërore të Sindromës Down është zhvilluar një aktivitet sensibilizues edhe në qytetin e Durrësit.

21 Marsi është dita Botërore e individëve më Sindromën Down.

Varfëria, mungesa e perspektivës, gjakmarrja apo dhuna në familje shtyjnë edhe të mitur nga Shqipëria të vijnë për të kërkuar azil në Gje

Bujaria, gatishmëria për të dhuruar, për të ndihmuar dhe për të mbështetur të tjerët kanë qenë karakteristikë e shqiptarëve në vite.

Banka Botërore ka publikuar raportin e fundit për tendencat e punësimit, që merr në analizë treguesit në Ballkanin Perëndimor dhe disa ve

Moti i keq me reshje të dendura shiu në Durrës, ka vështirsuar jo pak lëvizshmërinë e njerëzve dhe autmojeteve në qytet.

Rritja e nivelit të ujit nëpër rrugët e Durrësit ka shkaktuar bllokimin e qytetarëve dhe autmojeteve në zona të ndryshme të qytetit.