Durrës. Biznesi: Nevojitet tornitor. Kundëroferta: Me 500 euro në muaj, po deshe

18/08/2015 - 15:51

18 gusht 2015 –  Të hënën pasdite, më 17 gusht 2015, zyra e Punës Durrës njoftoi në faqen e vet ueb dhe në rrjetin social FB se një subjekt privat kërkon të punësojë një mekanik tornitor me eksperiencë. Nuk kaluan 3 orë dhe vjen oferta për ofertën nga Armin Poni: me 500 euro në muaj, po deshi subjekti, vij.

Ky “dialog” virtual zbulon aspekte të tregut të punës në Durrës. Po shfaqen dita-ditës nevojat që kanë biznese të ndryshme për profesione si ai i tornitorit, që ishte aq i rëndomtë në kohën e komunizmit, saqë paguhej më pak nga të gjitha zanatet. Po ashtu kërkohen një marangoz, një inxhinier elektrik, një saldator (me fil jo me elektrodë), një shitës në dyqan deri dhe një arkëtare etj. Të gjitha firmat i kërkojnë aplikuesit që në zanatet e tyre të jenë me eksperiencë. Por ka dhe komente të tilla: “Marjola Meta: Po ku do të fillojë eksperienca jonë, aman???” apo “Etleva Halili: Të gjithë duan me eksperiencë. Po ku ta marrim këtë eksperiencë kur nuk ta ofron askush?”.

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një familje e re në Shkodër është shtuar ditën e sotme me tre fëmijë. Trenjaket Elena, Soleil dhe Kristel gëzojnë shëndet të plotë.

Gëzim i trefishtë për familjen nga Hasi, për ardhjen në jetë shëndosh e mirë të trenjakëve Marleo, Ajla dhe Anea në maternitetin "Koço Gl

Pas sanitares Tire Alldervishi që punonte në spitalin Covid 2 e cila zhvati nga paratë vajzën e një pacienteje me koronavirus, emisioni S

Fiks Fare denoncoi një skandal në shëndetësi, ku një viktime nga Covid 19 i kanë vjedhur një pajisje oksigjeni me vlerë 5 mijë euro.

Shqipëria konsiderohet si një ‘parajsë’ për pensionistët e huaj, për shkak të kostos së lirë të jetesës raport me të ardhurat me tyre.

Mjekja shqiptare, Eneida Doko, 34 vjeç, ndërroi jetë në Gjermani pas një aksidenti rrugor.

Në këtë javë të dytë të vaksinimit anti-covid ata që po i nënshtrohen këtij procesi është personeli shëndetësor i pavionit COVID të Pedia

Përfaqësuesi i Kishës Orthodokse në Lezhë, Koço Kapedani, i cili u dhunua nga punonjësi i një firme private ka folur për "News 24".

Mjekja shqiptare, Eni Doko, e cila jetonte në Gjermani ka ndërruar jetë në moshë të re.

Vajza e piktorit të njohur shqiptar, Mustafa Arapi ka njoftuar se babai i saj është shtruar ditën e djeshme në spitalin "Shefqet Ndroqi",