Durrës. Ceremoni për nder të 20-vjetorit të medresesë “Mustafa Varoshi”

19/12/2013 - 18:06

DURRËS, 19 dhjetor 2013 – Në sallën e tetarit “Aleksandër Moisiu” të qytetit të Durrësit u organizua një ceremoni solemne me rastin e 20-vjetorit të hapjes së medresesë “Mustafa Varoshi”. Ishin të pranishëm kryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar Haxhi Selim Muça, kryetari i bashkisë së Durrësit Vangjush Dako, prefekti i qarkut Roland Xhelilaj, zëvendës-ambasadori i Kuvajtit në Tiranë Ali Al Shaati (në foto), aktorët e shquar Robert Ndrenika e Mirush Kabashi (në foto), nxënës e mësues të kësaj shkolle si dhe qytetarë të Durrësit. U vlerësua roli i kësaj medreseje si institucion arsimor i mirëfilltë. Jo thjesht një institucion arsimor, por i mbështetur fort edhe te besimi, shkolla ka një mision të madh, dituri dhe besim, ashtu sikurse do të shprehej në fjalën e saj edhe drejtoresha e medresesë, Neriman Gjinali (në foto). Përshëndeti dhe kryetari i KMSH-së, Haxhi Selim Muça (në foto). Në fjalën e tij kryebashkiaku Vangjush Dako ka vlerësuar rolin e këtij institucioni duke theksuar se dituria dhe besimi janë dy shtylla, mbi të cilat është ngritur jo vetëm puna e këtij institucioni, por edhe janë rritur breza të tërë të të rinjve, që sot, janë bërë qytetarë jo vetëm të mirarsimuar, por dhe të përgjegjshëm për të gjithë veprimtarinë që kryejnë në fusha të ndryshme të jetës. Dako i ka dorëzuar çmimin zëvendës-ambasadorit të Kuvajtit në Tiranë Ali Al Shaati (në foto) titullin Mirënjohje e Qytetit për znj. Ghanima Al Marzouq me motivacionin: “Intelektuales së shquar të medies dhe kulturës, personalitetit të fushës së edukimit, njeriut të palodhur që falë përkushtimit dhe kontributit të saj të madh në fushën e filantropisë u bë simbol shprese dhe optimizmi për njerëzit në nevojë”. Më pas të pranishmit kanë ndjekur një program artistik ku kanë spikatur interpretimet e aktorëve të njohur që ishin të ftuar.

Fotot: Dorian Agolli, zëdhënës i bashkisë.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi

Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe nga ana tjetë

Ministria e Shëndetësisë publikon udhëzuesin për masat që duhet të ndërmarrin institucionet e kopshteve dhe çerdheve në prag të hapjes, n

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në Ditën Kombëtare të Jetimëve ka zgjedhur të shprehë mirënjohjen për

Muaji i Ramazanit në Shqipëri dhe në mbarë botën, pritet me shtim në adhurime nga besimtarët myslimanë, pasi janë 30 ditë dedikuar më shu

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nga Spitalin Universitar ‘Shefqet Ndroqni’ ka deklaruar se prej ditës