Durrës, Dako dhe delegacioni italian, aksion pastrimi në bregdet

20/05/2014 - 13:46

Durrës, 20 maj 2014 - Bashkia e Durrësit dhe Instituti i Kërkimeve Urbane kanë zhvilluar një aksion pastrimi dhe riciklimi në bregdetin e Durrësit në kuadrin e "Praktikave më të mira të Riciklimit përmes Vullnetarizimit".

Në kuadër të këtij projekti kanë zhvilluar një vizitë dy ditore në Durrës zyrtarë dhe specialistë të Bashkisë së Molas në Bari, të cilët së bashku me zyrtarë të pushtetit vendor si dhe nxënës shkollash kanë zhvilluar këtë aksion pastrimi.

Në aksion ka marrë pjesë edhe kryetari i Bashkisë së Durrësit,Vangjush Dako, i cili u shpreh se ky projekt ka si synim sensibilizimin e qytetarëve për mbajtjen sa më të pastër të ambientit e sidomos tani që kemi hyrë në sezonin turistik.

Në kuadër të këtij aktiviteti është zhvilluar edhe një seminar në Bashkinë e Durrësit ku komuna e Mola-s, rajoni Bari, ka njohur pjesëmarrësit me eksperiencat pozitive të menaxhimit të integruar të mbetjeve, nëpërmjet 23 ekspertëve që ishin në përbërje të këtij delegacioni, të cilët kanë ndarë përvojën dhe ekspertizën e tyre në fushën e menaxhimit të mbeturinave dhe riciklimit.

Objektivi specifik i projektit është rritja e njohurive dhe angazhimi i qytetarëve në rajonin e Durrësit për pastrimin e qytetit si edhe vlerat shtesë lidhur me përfitimet e riciklimit për mbrojtjen e mjedisit dhe zhvillimit ekonomik.

Në aksionin e pastrimit në bregdetin e Durrësit kanë përshëndetur edhe drejtori i turizmit në komunën e Molas, Nicola Pellegrini, dhe drejtori i mjedisit Michele Palazzo, të cilët kanë theksuar se qytetarët duhet të ndërgjegjësohen për një ambient sa më të pastër në të dyja anët e Adriatikut. Në të njëjtën linjë ka qenë edhe drejtori i programit të zhvillimit në Institutin e Kërkimeve Urbane, Edlir Vokopola.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

          

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Buxheti për sektorët e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për vitin 2020 parashikohet të jetë 77 miliardë e 735 milionë e 940 mijë lekë.

Gjatë muajit nëntor, janë punësuar 58 mjekë të rinj në qendra shëndetësore dhe spitalet publike në vend me portalin “Mjekë për Shqipërinë

Historia e komplikuar midis nuses dhe vjehrrës së saj ishte sot pjesë e “Ka një mesazh për ty”.

Bashkia e Durrësit vijon mbështetjen e saj për arsimin e fëmijëve, edhe në rastet kur familjet e tyre kanë vështirësi për të garantuar kë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale financon 24 milionë euro në vit për sëmundjet tumorale, duke e rritur me gati 3 herë finan

Finalizohet operacioni policor "Stadiumi", kapet dhe ndalohet një 23-vjeçar, për veprat penale "Armëmbajtja pa leje" dhe "Prishja e qetës

Numri i personave të moshës 20 dhe 79 vjeç me diabet pritet të arrijë në 700 milionë deri në vitin 2045, sipas studimeve të fundit nga Fe

Një anketë e Qendrës Shqiptare Kundër trafikut të Qenieve Njerëzore në më shumë se 1000 persona ketë vit në të gjithë vendin gjeti se 77%

Në orën e fiskulturës në shkollën e mesme “Myslym Shima” në Yzberisht, për shkak të reshjeve këtë të mërkurë nuk u bë mësim por mësuesja

Nis vaksinimi kundër gripit për kategoritë e rrezikuara, për të parandaluar komplikacionet e gripit.