Durrës. Festa e Abetares në godinën e rrënuar të QKF

21/05/2014 - 15:49

·        Drejtori Avni Çuni (LSI) akuzon ish-drejtoren e arsimit Mira Bllani (PD) dhe bashkinë e Durrësit (PS) për gjendjen e mjeruar të ndërtesës dhe personelit në 70-vjetorin e krijimit të ish-“Shtëpisë së Pionierëve”

DURRËS, 21 maj 2014 –  Nis maratona e Festës së Abetares në sallën e kinemasë së qendrës kulturore të fëmijëve (QKF) të qytetit bregdetar.

Më 20 maj 2014, nxënës të klasave të para të shkollës 9-vjeçare “Bedrie Bebeziqi” dhe prindër të tyre kanë marrë pjesë në Festën e Abetares, një shfaqje e mrekullueshme prej një orë e gjysmë në sallën prej 225 vendesh të tejmbushur të QKF-së, i tha “Dyrrah”-ut drejtori, z. Avni Çuni.

Më 21 maj 2014 paradite radhën e kishin nxënësit e klasave të para të shkollës 9-vjeçare “Maria Kaçulini”.

Z. Çuni tha se, sipas një grafiku, para dite dhe pasdite, të 30 shkollat publike dhe jopublike 9-vjeçare të qytetit të Durrësit do të zhvillojnë spektaklet mbresëlënëse të Festës së Abetares në këtë institucion.

Sherri 8-vjeçar

QKF-ja shënon vitin e ardhshëm 70-vjetorin e krijimit në një ndërtesë të rrënuar plotësisht, gati për t’u rrëzuar tarraca, për shkak të masakrës në personel të ish-drejtores rajonale të arsimit znj. Mira Bllani (nga 14 punonjës la vetëm 3 me rroga) dhe bashkisë së qytetit (që jep investimet), ndonëse me VKM ka statusin për përfaqësim ndërkombëtar të Shqipërisë.

Sherri 8-vjeçar pushtet qendror (PD, Ministria e Arsimit)-pushtet vendor (PS, bashkia) ka bërë që për vitin 2014 QKF-së t’i jepen nga qeverisja e Durrësit vetëm 1 milion lekë, nga 5,2 milionë lekë të kërkuar, për veprimtari kulturore, shkencore dhe sportive, thotë z. Avni Çuni (LSI).

Shënim: Ilustrimi nga arkivi.

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grua pritet që të jetojë mesatarisht tre vite më shumë se një burrë i lindur në Shqipëri.

Buxheti për sektorët e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për vitin 2020 parashikohet të jetë 77 miliardë e 735 milionë e 940 mijë lekë.

Gjatë muajit nëntor, janë punësuar 58 mjekë të rinj në qendra shëndetësore dhe spitalet publike në vend me portalin “Mjekë për Shqipërinë

Historia e komplikuar midis nuses dhe vjehrrës së saj ishte sot pjesë e “Ka një mesazh për ty”.

Bashkia e Durrësit vijon mbështetjen e saj për arsimin e fëmijëve, edhe në rastet kur familjet e tyre kanë vështirësi për të garantuar kë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale financon 24 milionë euro në vit për sëmundjet tumorale, duke e rritur me gati 3 herë finan

Finalizohet operacioni policor "Stadiumi", kapet dhe ndalohet një 23-vjeçar, për veprat penale "Armëmbajtja pa leje" dhe "Prishja e qetës

Numri i personave të moshës 20 dhe 79 vjeç me diabet pritet të arrijë në 700 milionë deri në vitin 2045, sipas studimeve të fundit nga Fe

Një anketë e Qendrës Shqiptare Kundër trafikut të Qenieve Njerëzore në më shumë se 1000 persona ketë vit në të gjithë vendin gjeti se 77%

Në orën e fiskulturës në shkollën e mesme “Myslym Shima” në Yzberisht, për shkak të reshjeve këtë të mërkurë nuk u bë mësim por mësuesja