Durrës, firmoset marrëveshja për zbatimin e projektit për linjën e re të ujit të pijshëm

20/05/2014 - 13:26

Durrës, 20 maj 2014 - Është firmosur sot marrëveshja për nisjen e zbatimit të projektit për furnizimin me ujë të qytetit të Durrësit dhe rehabilitimin e kanalizimeve të ujërave të zeza.

Marrëveshja është nënshkruar pranë Impiantit të përpunimit të ujërave të ndotura në Shënavlash, në prani të drejtuesve të Ministrisë së Transporteve, ndërmarrjes së Ujësjellës Kanalizime, përfaqësuesve të Bankës Botërore si dhe përfaqësuesve të njësive vendore.

Marrëveshja është nënshkruar nga ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, dhe drejtori i Ujësjellës Kanalizime Durrës sh.a, Spartak Kovaçi, në prani të përfaqësuesit të Bankës Botërore David Michaud.

Pas nënshkrimit të marrëveshjes ka përshëndetur kryetari i bashkisë së Durrësit, si kryetar i njësisë vendore që ka numrin më të madh të aksioneve në shoqërinë UKD.

Vangjush Dako u shpreh se ky është projekti më i rëndësishëm që do të ketë Durrësi pas viteve ‘90, pasi zgjidh një herë e përgjithmonë problemin e furnizimit me ujë të pijshëm për qytetin tonë, zonën e Plazhit si dhe kanalizimet e ujërave të zeza.

Më pas ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, tha se ky investim është mjaft i rëndësishëm për Durrësin dhe rrethinat e tij.

“Bashkë me partnerët e tjerë të qeverisë po shohim konceptin që do të aplikojmë në të ardhmen në sektorin e ujit, në mënyrë që ai të kalojë në një rikonstruksion të thellë. Ka nevojë për shumë investime kapitale në këtë fushë dhe me mjaft rëndësi në këtë projekt është prania e përfaqësueseve të komunave e bashkisë”,- tha ministry Haxhinasto.

Përfaqësuesi i Bankës Botërore, David Michaud, tha se shërbimi i ujit të pijshëm që marrin qytetarët e Durrësit është aktualisht më i ulët se mesatarja e pjesës tjetër të vendit, ndërsa ndotja e plazhit nga ujërat e zeza është problem më vete.

“Tashmë UKD ka një bord të ri dhe kjo është gjë pozitive. Për shkak të humbjeve të ujit dhe arkëtimit të ulët, ndërmarrjes i krijohet çdo vit 5 milion euro dëm në buxhetin e saj. Ne si BB jemi të gatshëm të bashkëpunojmë si në nivel qendror, ashtu edhe në nivel lokal”,- tha Michaund.

 

Info për projektin

Projekti kap vlerën 85.3 milion euro dhe përbëhet nga 4 komponentë.

1.     Ndërtimi i linjës së dedikuar të ujësjellësit nga Fushë Kuqja deri në Durrës, bashkë me puset dhe stacionet e pompimit me vlerë 40 milion euro.

2.     Rehabilitimi i kanalizimeve në Durrës dhe zonën e Plazhit

3.     Mbështetja në zbatimin e projektit për instalimin e matësave të ujit në masën 100 përqind për gjithë zonën që mbulon UKD.

4.     Mbështetja institucionale për reformimin e ndërmarrjes

Aktorët që do të jenë pjesë e projektit janë ekipi i menaxhimit të projektit në ministrinë e Transporteve, UKD, PIU (njësia e zbatimit të përditshëm të projektit) si dhe komiteti i projektit.

Projekti aktualisht është në fazën tenderuese dhe në vitin 2015 parashikon përfundimin e shumicës së punimeve si dhe rritjen e tarifave të shërbimit. Në vitin 2019 projekti pritet të ketë përfunduar totalisht si dhe ka nisur të japë efektet financiare tek UKD.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Buxheti për sektorët e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për vitin 2020 parashikohet të jetë 77 miliardë e 735 milionë e 940 mijë lekë.

Gjatë muajit nëntor, janë punësuar 58 mjekë të rinj në qendra shëndetësore dhe spitalet publike në vend me portalin “Mjekë për Shqipërinë

Historia e komplikuar midis nuses dhe vjehrrës së saj ishte sot pjesë e “Ka një mesazh për ty”.

Bashkia e Durrësit vijon mbështetjen e saj për arsimin e fëmijëve, edhe në rastet kur familjet e tyre kanë vështirësi për të garantuar kë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale financon 24 milionë euro në vit për sëmundjet tumorale, duke e rritur me gati 3 herë finan

Finalizohet operacioni policor "Stadiumi", kapet dhe ndalohet një 23-vjeçar, për veprat penale "Armëmbajtja pa leje" dhe "Prishja e qetës

Numri i personave të moshës 20 dhe 79 vjeç me diabet pritet të arrijë në 700 milionë deri në vitin 2045, sipas studimeve të fundit nga Fe

Një anketë e Qendrës Shqiptare Kundër trafikut të Qenieve Njerëzore në më shumë se 1000 persona ketë vit në të gjithë vendin gjeti se 77%

Në orën e fiskulturës në shkollën e mesme “Myslym Shima” në Yzberisht, për shkak të reshjeve këtë të mërkurë nuk u bë mësim por mësuesja

Nis vaksinimi kundër gripit për kategoritë e rrezikuara, për të parandaluar komplikacionet e gripit.