Durrës. Kryebashkiakut Dako i dorëzohet Bluza e Dialogut

17/12/2013 - 17:08

DURRËS, 17 dhjetor 2013 – Kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako, i cili sapo është kthyer nga Apeninet, ku ka shoqëruar kryeministrin Edi Rama, ka pritur në një takim delegacionin italian të maratonistëve të skuadrës “People Runners”, që i ka dorëzuar Bluzën e Dialogut, simbol i ekspozitës fotografike kushtuar Nënë Terezës. Bluza është nënshkruar nga fitues të çmimit Nobel për Paqen. Projekti i Muzeut Ndërkombëtar të Nënë Terezës, parashikon lënien e një hapësire brenda tij për qytetet që kanë mbështetur këtë projekt dhe qyteti i Durrësit është një prej tyre. Kjo nismë është pjesë e projektit për realizimin e muzeut ndërkombëtar të Nënë Terezës dhe pjesë e projektit për promovimin e dialogut ndërfetar “Progetto Dialogo”. Skuadra “People Runners CRIMAN”, është nisur nga qyteti i Reggio Emilias në Itali dhe pas kalimit të kësaj skuadre në te gjithë Italinë, ndalon në Durrës për të vazhduar më pas në Tiranë. Në qytetin e Tiranës, skuadra do të dorëzojë Bluzën e Dialogut në çeljen e ekspozitës fotografike kushtuar Nënë Terezës. Ekspozita fotografike do të përurohet ditën e enjte, 19 dhjetor pranë Institutit Italian të Kulturës në Tiranë dhe pas Tiranës ekspozita dedikuar Nënë Terezës do të paraqitet dhe në Durrës. Fotot: Dorian Agolli, zëdhënës i bashkisë.

 

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

 
 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Doktoreshë Edlira Harizi, neurologe pranë spitalit rajonal Durrës, është rizgjedhur presidente e Urdhrit të Mjekëve për qarkun e Durrësit

Vetëvrasjet u rriten në mënyrë sistematike dy vitet e fundit, duke arritur në 216 persona më 2019 ose 2,3 për qind në raport me një vit m

Prej 15 majit në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës, mesatarisht çdo ditë kalojnë 10 autobusë me punëtorë sezonale nga zona të ndryshm

FRPD reagon për megaskandalin e dhunës seksuale ndaj 15-vjecares. Të rinjtë e FRPD-së kanë tubuar sot para Ministrisë së Arsimit.

Një protestë paqësore është organizuar në Padova nga shqiptarë dhe italianë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar të shembur si sot dy javë më

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.