Durrës mbërrin kroçera kroate “Regina della Pace” me 178 turistë

02/01/2014 - 20:04

DURRËS, 2 janar 2014 – Kroçera “Regina della Pace” me 178 turistë në bordin e saj mbërriti më 2 janar 2014, ora 8:00 paradite, në portin e Durrësit. Kjo është vizita e parë e një anije turistike në Durrës që në fillim të vitit. Sipas drejtuesve të agjencisë turistike “Samer & Misa Shpk”, vizitorët janë kryesisht nga Kroacia, por nuk mungojnë edhe turistë nga Italia, Sllovenia, etj. Ata kanë shfaqur interesim për këtë udhëtim në Shqipëri, i cili po realizohet që në ditën e dytë të vitit 2014. Anija turistike “Regina della Pace”, e ndërtuar në vitin 1979 në Finlandë, mbërrin për herë të parë në portin e Durrësit. Është bregëzuar në kalatën nr. 4 dhe turistët e organizuar me autobusë janë nisur për të vizituar qendrat historike dhe arkeologjike të qyteteve të Durrësit dhe Tiranës. Kroçera ka mbërritur nga porti i Kotorrit (Mali i Zi) dhe në orën 20:00 vijon lundrimin drejt Korfuzit (Greqi). Ka një gjatësi prej 139 metrash, shpejtësi 19 nyja (35.19 km/orë), kapacitet 1550 udhëtarë, 554 automjete. Trageti turistik “Regina della Pace” është në pronësi të kompanisë kroate “Blue Line International” dhe rëndom është në shërbim në linjën Split (Kroaci)-Ankona (Itali).  

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Qeveria po përgatit një paketë të plotë mbështetëse konkrete për kthimin e mjekëve shqiptarë të diasporës, që nga bonusi dhe incentivat

Kryetarja e Komisionit të Arsimit dhe Medias, Fatjona Dhimitri, i kërkon publikisht ministres së Arsimit, Besa Shahini, të japë dorëheqje

Fotot e të sëmurëve në fund të jetës, por edhe të vdekur. Foto që do t’ju bëjnë që ta lini vesin e duhanit.

Stresi i lidhur me punën ka një prevalencë të lartë tek punonjësit në Shqipëri.

Një ditë më parë “Stop”transmetoi dy dëshmi të reja, që implikojnë profesorin e kantos në shkollën e mesme artistike “Jakov Xoxa” në Fier

Ideja e ministrit të turizmit dhe mjedisit Blendi Klosi e mbështetur nga hotel "Aragosta" me pronar Eduard Xhepa, janë finalizuar me një

Të tjera dëshmi tronditëse kanë dalë në dritë për abuzimet e mësuesit “zhigolo” të shkollës së mesme artistike “Jakov Xoxa” në Fier.

Pema e Paulownia po bëhet një ndër më të kultivuarat nga fermerët shqiptarë në vitet e fundit.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka inspektuar sot Laboratorin e Virologjisë në Institutin e Shëndetit P

Hapet gara për mësuesit që duan të vihen në listë pritjeje për t’u punësuar në vitin e ardhshëm shkollor.